B Tipi Lenfomanın Tedavisi

B Tipi Lenfomanın Tedavisi

B Tipi lenfomanın tedavisi, konusuna geçmeden önce ne demektir? Sorusunun cevabını bilmek gerekir. B tipi lenfomanın ne olduğu bilinirse ona uygun tedavi uygulanır. Hodgkin dışı lenfoma türü kendi içinde ikiye ayrılır. B tipi lenfoma,  Hodgkin dışı lenfoma kanserinin bir türü olarak karşımıza çıkar. B tipi lenfoma kanserinin görülme sıklığı daha fazladır. Daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Gençler de ve çocuklarda da görülür fakat görülme oranı ilerleyen yaşa göre daha azdır.

B Tipi Lenfoma Nasıl Teşhis Edilir?

B tipi lenfomanın tedavisine geçebilmek için öncesinde bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisin de teşhis çok önemlidir. Doğru teşhis doğru tedavi demektir. Hastaların yaşam kalitesini yükseltmek için doğru tedavi uygulanması şarttır. Yanlış tedavi uygulanan hastaların hayatı riske girer ve iyileşme ihtimalleri ortadan kalkar. Bu sebeple doğru teşhis hayati risk taşıyan bu hastalıklarda çok önemlidir. B tipi lenfoma teşhisi son teknoloji ile yapılan lenf biyopsileri ile teşhis edilmektedir. Bunun yanında yapılan kan tahlilleri, çekilen ped filmleri hastalığın ilerlemesi hakkında da bilgi verir. Ped filmleri hastalığın seyri açısından çok önemlidir. Metastaz yapıp yapmadığı bu filmler ve tetkikler ile kontrol edilir. Hastalığı teşhis edilen kişiye gerekli tedavi uygulanmaya başlar.

B Tipi Lenfoma Tedavisi Nasıl Olur?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok hastalık ile baş edilebilmektedir. Hatalık tamamen tedavi edilemese de hastalığın seyri ve hastanın ömrü uzatılır, yaşam kalitesi artırılır. Hastanın tedavisine başlamadan önce hastalığın evreleri dikkate alınmalıdır. Hastalığın hangi evrede olduğu tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Hastalığın kaçıncı evrede olduğuna göre verilen dozlarla kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi b tipi lenfoma hastalığının tedavisinde uygulanan yöntemlerdir. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalar da amaç hastalığı ve kanserli lenfoma hücrelerini ortadan kaldırmaktır. Bu yöntemler uygulanan hastalarda bu hücreler tamamen ortadan kalkmasa bile yıllarca kontrol tutulabilir. Bunlar dışında ilaçla destek tedaviler uygulanmaktadır. Kök hücre tedavisi de yine b tipi lenfoma tedavisinde uygulanabilecek yöntemler arasındadır.

Benzer Konular: