Çocukluk Lösemisi Riskleri

çocuklarda lösemi riskleri.jpg

Çocukluk lösemisi riskleri konusunda, bir kişinin kanser gibi bir hastalık yakalama şansını etkileyen herhangi bir şeydir. Farklı kanserlerin farklı risk faktörleri vardır.

Tütün kullanımı, diyet, vücut ağırlığı ve fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı ile ilişkili risk faktörleri birçok yetişkin kanserde önemli bir rol oynamaktadır. Fakat bu faktörler genellikle kanser riskini etkilemek için uzun yıllar alır ve lösemiler dahil olmak üzere çocukluk kanserlerinde rol oynamasının pek bir önemi yoktur.

Çocukluk çağı lösemi için bilinen birkaç risk faktörü vardır.

Çocukluk Lösemisi Riskleri Faktörleri

Genetik risk faktörleri, DNA’mızın (bizim genlerimizi oluşturan madde) bir parçası olan faktörlerdir. En sık ebeveynlerimizden miras alınırlar. Bazı genetik faktörler çocukluk çağı lösemi riskini artırırken, çoğu lösemi bilinen herhangi bir genetik nedenle bağlantılı değildir.

Kalıtsal sendromlar

Bazı kalıtsal bozukluklar bir çocuğun lösemi geliştirme riskini artırır:

  • Down sendromu (trizomi 21): Down sendromlu çocukların ekstra (üçüncü) kromozom 21 kopyası vardır. Akut lenfositik lösemi (ALL) veya akut miyeloid lösemi (AML) diğer çocuklardan daha fazla gelişir. % 2 ila% 3 arasında bir genel risk. Down sendromu aynı zamanda geçici lösemi ( geçici miyeloproliferatif bozukluk olarak da bilinir ) ile bağlantılıdır – hayatın ilk ayı içinde lösemi benzeri bir durum olup genellikle tedavi olmaksızın kendi başına çözülür. Çocukluk lösemisi riskleri  konusunda daha net bilgiler alınabilir.
  • Li-Fraumeni sendromu: Bu, TP53 tümör baskılayıcı genindeki bir değişimin neden olduğu nadir bir durumdur . Bu değişikliğe sahip insanlar, lösemi, kemik veya yumuşak doku sarkomları, meme kanseri, böbreküstü bezi kanseri ve beyin tümörleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini geliştirme riski daha yüksektir.

Diğer genetik bozukluklar (nörofibromatozis ve Fanconi anemi gibi) ayrıca bazı diğer kanser türlerinin yanı sıra lösemi riskini de artırmaktadır.

Çocukluk Lösemisi Riskleri Ve Problemleri

Bazı kalıtsal koşullar, çocukların bağışıklık sistemi problemleri ile doğmasına neden olur. Bunlar şunları içerir:

  • Ataksi-telenjiektazi
  • Wiskott-Aldrich sendromu
  • Bloom sendromu
  • Schwachman-Diamond sendromu

Azaltılmış bağışıklık savunmalarından ciddi enfeksiyonlar alma riskinin artmasıyla birlikte, bu çocuklar ayrıca lösemi riskini de arttırabilir. Çocukluk lösemisi riskleri konusunda en net bilgilere de ulaşma şansına sahip olabiliyorsunuz.