İlik Nakli Ekşi

İlik Nakli Ekşi

İlik nakli ile ilgili kişilerin yorumunu almak istiyorsanız, ekşi sözlük sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Ekşi sözlük sitesi içerisinde uygun donör olmak isteyen ve bununla beraber uygun donörünü bulan bir çok kişinin hikayesini okuyabilirsiniz.

İlik nakli ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız şimdi sizler için belli başlı bilgilerden bahsedebiliriz. İlik nakli kanser hastalarında meydana gelmektedir. İlik nakli kanser hastaları için ikinci yöntem olmaktadır. İlk yöntem de kişilerin özellikle kemoterapi tedavisi görmesi amaçlanmaktadır. Kişiler kemoterapi sayesinde hastalıklarında bir gelişme sağlayamazlar ise bu sefer ilik nakli gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İlik nakli sayesinde kişilerde oluşan hastalıkları önlemek amacıyla kan oluşumu sağlanır. Böylelikle kişiler daha rahat iyileşmiş olurlar.

İlik nakli ekşi diye Google üzerinden belli başlı bir arama yapmanız durumunda daha önce ilik nakli gerçekleştirmiş kişilerle birlikte iletişim haline geçebilirsiniz. İlik naklinde birçok kişiyle iletişime geçmeniz çok önemlidir. Ana kök hücrelerinin sağlam bireylerden alınarak hastalıklı olan hücrelere nakil edilmektedir.

İlik nakli ekşi aramalarında donör olmak isteyen birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz. Burada kişilerle iletişim haline geçebilirsiniz. Sizlere yardımcı olacak birçok kişiyle bu sayfada karşılaşabilirsiniz. İlik nakli ve kanser hücreleriyle alakalı ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz. İlik naklinde genellikle vericiden alınan hücreler alıcıya damar yolu ile enjekte edilebilmektedir.

İlik nakli konusunda ayrıntılı bilgileri doktorunuzdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kimlerden İlik Nakli Yapılabilir?

Kimlerden ilik nakli yapılabilir sorunuza hemen cevap verelim. Öncelikle ilik nakli yapacak kişiyle hastanın dokuları uyuşuyor olması gerekmektedir. Eğer hastadaki ilik dokusuyla birlikte kişilerinkinde uyuşma saptanamaz ise bu sefer ilik nakli gerçekleştirilemez. Doku uyumu öncelikle kardeşlerde yapılması gerekir. Kişilerin birinci dereceden kardeşlerine bakıldığında doku uyumu varsa kemik iliği nakli gerçekleştirilebilir. Eğer kemik iliği nakli için doku uyumu olmazsa kesinlikle ameliyat gerçekleştirilemez. Ayrıca kişilerin tanıdıkları dışında bir diğer kişiden de doku uyuşması sağlanırsa ilik nakli gerçekleştirilebilir. Ya da kişiden kemoterapi öncesinde alınan kemik iliği sayesinde kemoterapi tedavisinden hemen sonra kişilere tedaviyi gerçekleştirmek amacıyla bu ilikler nakil edilecek ve iyileşmesi ile kan yapması sağlanacaktır.