Tüp Bebek Nedir?

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin dışarıdan döllenme ile bebek sahibi olmaları için geliştirilen tüp bebek tedavisi, günümüzde birçok çiftin tercih ettiği bir yöntemdir. Sperm ve yumurta, bu yöntem ile laboratuvar ortamında döllenir ve rahim içine yerleştirilir. Üremenin sağlanmasında yardımcı ek bir yöntemdir.

Dünyada ilk olarak İngiltere’de bu yöntem ile çocuk dünyaya gelmiştir. Rahim içinde döllenmeyen yumurta ve sperm rahim dışında döllenir ve embriyo gelişimi yaşandığında özel tüpler aracılığıyla rahim içine aktarılır. Bu nedenle yardımcı üreme yöntemleri arasında başarı şansı en yüksek yöntemlerin başında gelir. Kadın ya da erkekten kaynaklanan kısırlık tedavilerinde uygulanan bu yöntem sayesinde çiftlerin büyük bir bölümü başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Tedavi başlamadan önceki süreçte, hasta ve doktor bir araya gelir. Bu görüşme sırasında çift için en uygun tedavi seçeneği belirlenir. Doğal yolla çocuk sahibi olma oranı %27 civarındayken, tüp bebek yöntemi ile bu oran %40 hatta %45’e kadar çıkar. Bu yöntem, daha önce çok kez denenmesine rağmen çocuk sahibi olamayan ya da çeşitli sebeplerle çocuk sahibi olma şansı çok düşük olan kişilerde de başarılı sonuçlar vaat ediyor.

Tüp Bebek Uygulaması Ne Zaman Yapılır? 

Çift için en uygun tedavi seçeneği belirlendikten sonra uygulama, anne adayının regl döneminin ikinci ya da üçüncü günü yapılır. Bu dönemde özel iğneler ile yumurtalıklar uyarılır. Bu süre anne adayının durumuna ve tedaviye verdiği yanıta göre 10-12 gün sürebilir. Süre boyunca yumurtanın gelişimi doktor tarafından takip edilir.

Tüp Bebek Uygulaması Nasıl Yapılır? 

Yumurtaların uyarılmasının ardından yeterli olgunluğa gelmeleri ile özel bir iğne aracılığı ile yumurtaların çatlaması sağlanır. Yumurtalıklar çatlatıldıktan 3 gün sonra bu kez de yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurta toplama işlemi yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. Daha sonra fertilizasyon yani döllenme işlemine geçilir. Ardından kaliteli embriyolar rahim içine transfer edilir ve artık hamileliğin gerçekleşmesi beklenir.