Lenfoma Ne Kanseridir?

 Lenfoma Ne Kanseridir?

Lenfoma ne kanseridir?  sorusunun cevabı aslında çok kısa ve nettir. Lenfoma Kan Kanseri türlerinin genel adıdır ve kan kanserinin ancak yüzde ellisini oluşturur. Kendi içinde iki ana gruba ayrılsa da her bir grubun birçok alt türleri vardır. Kan kanseri kemik iliğinden kaynaklanan ve temelinde kandan kaynaklı tüm kanser türlerine verilen genel addır. İnsan vücudunda kemik iliği kanın üretildiği yerdir. Son yıllarda görülme sıklığı gittikçe artmaktadır. Kadın ve erkeklerde görülme oranı hemen hemen aynıdır. Halk arasında Lenf Bezi Kanseri olarak adlandırılır. Sigara içen kişiler risk altında olmakla birlikte tarım sektöründe çalışanlar da risk altındadır. Özellikle seralarda çalışanlar kimyasal tarım ilaçlarının bilinçsizce kullanıldığı durumlarda en fazla etkilenenler grubunda yer alırlar.

Lenfoma Kanseri Türünün Belirtileri Nelerdir?

En belirgin özelliği uzun süreli grip rahatsızlığı ve astımı anımsatan kuru öksürük, yüksek ateş ve kilo kaybı ile birlikte bademciklerin şişmesi durumudur. Bahsedilen bu şikâyetlerin varlığı bizi lenfomadan şüphelendirmek için yeterlidir. Lefoma ne kanseridir? ve belirtileri ise, farklı belirtilerle de kendini belli edebilir. Uzun süren gece terlemeleri de bu hastalığın belirtileri arasındadır. Vücut direncinin düşük olduğu, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkan grip gibi rahatsızlıklar normalde ilaçlarla ve evde istirahatle bir haftaya kadar geçer. Ancak lenfoma kanser türünde bu süre uzar ve hasta vücudunda bir şişlik de beraberinde hissederse doktora gitme zorunluluğu hisseder. Özellikle boyun, göğüs kafesi, karın boşluğu, koltuk altı veya kasık bölgesinde lenf bezlerinde bir büyüme fark edildiğinde ilk akla gelen Lenfoma şüphesidir. Vücudumuzda tümör türü kitlelerin büyüdüğü ve çoğaldığı yer genellikle lenf bezlerimizdir. Bu bölgelerde elimize gelen herhangi bir şişlik ile birlikte uzun süreli ilaçla geçmeyen diğer belirtiler de varsa hemen doktorumuza gitmeliyiz.

Lenfoma Kanserinin Tedavisi Nedir?

Lenfoma ne kanseridir? Sorusu ve hastalığı  son yıllarda artış göstermesine rağmen tedavisi oldukça başarılıdır.Biyopsi ve genetik birtakım testlerden sonra gerekli tedavi şekline başlanır. Çoğunlukla kemoterapi seansları çözüm için yeterli olur. İlaçlara en iyi cevap veren kanser türüdür ancak çok ileri evrelerde (3 ve 4 olarak adlandırılan evreler ileri derece evrelerdir) ilaçla bu hastalığa cevap alınamadığında Kök Hücre nakli ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.