LÖSEMİ HAFTASI

LÖSEMİ HAFTASI

Lösemi vücutta bulunan ve kan üreten kemik iliğinin, yabancı mikroorganizmalar ve virüsler tarafından istila edildikten sonra görevini tam olarak yerine getirememe durumudur. Kemik iliği içinde bulundurduğu mineraller ve hücreler sayesinde vücudumuzda dolaşan kanın yapıtaşlarını oluşturup, olgunlaştırıp kana salmakla görevlidir. Fakat yabancı mikroorganizma ve virüsler bu durumu engellediğinde lösemi hastalığı meydana gelmektedir. Bu durumda kan yapı taşlarından mahrum kalmakta ve vücudunda ki görevini yerine getirememektedir. Bu durumda meydana gelen hastalık belirtileri ani olarak meydana çıkıp önce metabolizmasını daha sonra bütün düzenini alt üst ettikten sonra hastayı lösemi ile baş başa bırakmakta ve büyümeye, gelişmeye devam etmektedir.

Peki löseminin tedavisi var mıdır? Başarı oranı nedir? Tedavisi ne kadar sürer? Gibi sorular her gün binlerce ailenin kâbusu olup akıllarını karıştırmaktadır. Bu konuda net bir bilgi olmamış ya da verilmemiş gibi görülmesine karşın, bilinçli ve araştıran bireyler için net ve basit cevapları vardır. Öncelikle lösemi ağırlıklı olarak 1 ve 5 yaş aralığındaki çocuklarımızda daha sık görülmektedir. Bu durum aileler için bir kâbus gibi görülmekte olmasına karşın korkulacak çok büyük bir durum değildir. Çünkü günümüzde her şeyde olduğu gibi lösemide de tedaviler mümkündür. Sorularımızın cevaplarına gelecek olursak günümüzde lösemi tedavisi elbette ki mümkündür. Bireylerin ve yakınlarının da gerekli özeni göstermesi ile birlikte lösemi tedavisinde yaklaşık olarak %91 gibi bir başarı sağlanmaktadır. Bu tedavi aşaması hastalığın seyrine göre değişmekte olup yaklaşık olarak 3 yıl kadar bir zamana yayılmaktadır.

Lösev Haftası

Lösev yani Lösemili Çocuklar Vakfı bu durumda ki bireyler için toplumu daha yaşanılabilir kılmak ve toplum farkındalığını arttırmak için 2-8 Kasım tarihindeki haftayı Lösemi haftası olarak ilan etmiştir. Bu konuda ki farkındalığın artması ve tarihin amacına ulaşabilmesi için ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerinde lösemili hastalarının da davetli olduğu etkinlikler organize edilmektedir. Bu konuda gerçekten de örnek bir davranış sergileyerek öncülük eden Lösev Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında ilgili konuyla alakalı araştırmalarını ve çalıştırmalarını devam ettirmekte ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir.

LÖSEMİ HAFTASI PANO

Lösemi haftası tüm dünyada ve ülkemizde de anılan ve Lösev ’in önderliğini yaptığı bir haftadır. Lösev bu süre içerisinde dünyanın dört bir yanında aynı zamanda da ülkemizde, lösemi hastalığına karşı farkındalığın artması ve insanların bilinçlenmesi için yapılan etkinlik ve işlere önderlik etmektedir. Bu durumda yapılabilecek bir sürü şey vardır. Lösemili çocuklar için farkındalık çalışmaları ve daha fazla ziyaretler, bu konuya ülkemizde verilen önem durumunun saptanması ve bu doğrultuda stratejiler belirlemek, lösemili bir bireyin ağzından yazılabilecek bir mektup veya replikası ile insanların o psikolojiyi kavrayabilmesi için birçok çalışma yapılabilir.

Sonuç olarak kanser türü hastalıklar içerisinde yalnız olmayan lösemi daha birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Sadece lösemi hastası olmamakla alakalı bir durum da değildir bu farkındalık, gerçekten de bütün bir toplum için gerekliliktir aslında. Çünkü lösemi yalnız değil, günümüzde insanlar birçok farklı durumda kanser hastalıklarıyla ve farklı versiyonlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenden ötürü bilinçli ve farkındalık düzeyi yüksek bir toplum olmak her şeyden önce hastalığa yakalanan bireyin psikolojisini anlamamızı sağlar. Dahası da var; olası durumlarda bilinçsiz bir birey olarak vücudumuz ve bağışıklık sistemimiz kanser konusunda gerçekten de yetersiz kalıyor. Bu konudaki farkındalık ve bilinç bireylerin bu tarz hastalıklara yakalanma riskini de azaltabilmek için önemli bir yere sahiptir.

Haftada Yapılabilecekler

Lösemili çocuklar baz alınarak düzenlenmiş ve onların yerine gerek kendimizi koyarak gerekse yanlarında yer alarak neleri değiştirebileceğimiz konusunda fikir sahibi olmamız amaçlanmış olan bu haftada yapılabilecek birçok şey vardır. İşin özü bu haftayı iyi değerlendirmeli ve elimizin ulaştığı her yere erişebilmeli ve ufak dokunuşlar yapmalıyız. Bu dokunuşlardan kastımız reklam panolarında reklam yerine bilgilendirme levhaları koymak olabilir, lösemi haftası ile ilgili yapılmış bir pano olabilir, insanların bu hastalığa yakalananlara nasıl yardım edebileceğiyle ilgili de olabilir. Yani kısacası aklımıza gelen ve insanları bilgilendirmek için atılmış her adım lösemi haftasının amacına uygun olabilmektedir. Sonuç olarak düşünülebilmelidir ki o hastaların yerinde bir gün bizde aynı veya farklı pozisyonlarda bulunabiliriz.

LÖSEMİ HAFTASI NE ZAMAN?

Farkındalık düzeyi ve bilinçli olmak çok önemli iki terimdir. Önemi bu kadar fazla olmasına rağmen insanların bu kadar bilinçsizce ve farkındalık düzeyi düşük olması gerçekten de acı bir durumdur. Çünkü çevremizde her gün onlarca olay oluyor ve biz insanlar olarak bu olayların hemen hemen hepsine kayıtsız kalıyoruz. Bu durumun yaşanma sebebi bana dokunmayan yılan bin yaşasın atasözünün hayata geçmiş hali gibidir. Bu konuyla ilgili farkındalık düzeyini arttırmak için her gün onlarca çalışma ve planlama yapılıyor ne kadar faydalı olduğu gayet açık ortada olan ve yavaş yavaş amacına ulaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen bu çalışmalardan birisi de Lösev ‘in önderliğini ediyor olduğu lösemi haftasıdır. Lösemi haftası ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında Lösev ‘in önderliğinde başlatılmış ve yürütülmekte olan bir farkındalık çalışmasıdır.

Gerçekten de büyük ölçüde başarı sağlanmış olan bu farkındalık çalışması dünya çapında büyük yankı uyandırmıştır. Genel amacı lösemi konusunda ki farkındalığı arttırmak ve hasta psikolojisine yardımcı olmak isteyen Lösev; düzenlediği ve önderlik ettiği bu hafta vasıtası ile farkındalığın arttırılmasına yardımcı olmakla kalmayıp birçok donör bulunmasına da katkı sağlamıştır.

Zamanı

Lösev ‘in önder olduğu ve çalışmalarına yardım ve katkı sağladığı Lösemi Haftası, lösemili çocuklar için büyük bir umut ve hastaların gözlerinde bir ışık olmuştur. Tarih olarak da Kasım ayının 2. ve 8. günü aralığına denk gelen lösemi haftası birçok etkinliğin düzenlendiği, ziyaretlerin gerçekleştirildiği ve hastalar için umut olan dolu dolu geçen bir haftadır. Koca bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanında farkındalık arttırma çalışmaları yapılmakta sürekli olarak farklı şekillerde olmak suretiyle insanların dikkati bu konuya çekilmektedir. Farklı farklı yerlerde büyük etkinlikler düzenlenip konu ile ilgili alanında uzman kişiler hastalığı tıp literatüründen halk diline indirgeyerek anlatmakta, açıklamakta ve dinleyicilerin aklına takılan kısımları ve merak edilen konuları aydınlatmaktadırlar. Dolu dolu geçen koca bir hafta sonucunda asıl hedef nokta, yani asıl amaçlanan şey insanların daha bilinçli bireyler olarak topluma kazanımı ve lösemi hastalarının toplumda yer edinebilmelerini kolaylaştırmaktır.

2-8 KASIM LÖSEMİ HAFTASI

Lösemi halk arasında kan kanseri ya da ilik kanseri olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Günümüzde gelişen teknolojinin ve radyasyon yayan cihazların, GDO’su değiştirilmiş ürünlerin ve daha birçok yeniliğin bir götürüsü olarak hayatımıza girmiş bir hastalıktır lösemi. Aynı zamanda gelişen teknolojinin ve tıbbın bir getirisi olarak da bu götürülerin karşısına alternatif olarak da sunabileceğimiz bir tedavi olan kemoterapi getirilmiştir. Lösemi kemik iliğine bulaşan ve istila eden kötü huylu hücrelerin üremesi ve çoğalması sonucunda iliğin kan için gerekli yapı taşlarını üretememesi ve kan yenilenmesinin kesintiye uğraması hatta durması sonucunda oluşan hastalıktır, bu yüzden kan kanseri olarak da anılır.

Günümüzde birçok hastalığa karşı üretilen çözüm yöntemleri ve tedaviler başarılı olmakla birlikte insan hayatına birçok yenilik kazandırılmıştır. Lösemi ve daha birçok kansere çözüm kemoterapi ile sağlanmaktadır. Lösemi diğer birçok ölümcül olmayan hastalıkla benzerlik gösterip belirtileri bile bazen bizi şaşırtabilmektedir. Fakat buradaki en önemli fark lösemideki belirtiler yavaş yavaş değil aniden ortaya çıkar ve tedavi edilmediği taktirde birçok kanser türü gibi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlara karşı löseminin belirtilerini gösterme süresi diğer kanserlerle kıyaslandığında çok daha hızlı olup erken teşhis hayat kurtarır deyimine uygun olarak hemen teşhis edilip tedavisine başlanılabilecek bir hastalıktır. Yaklaşık olarak tedavide %91 başarı oranı vardır. Bu da umutsuzluğu kapılmamamız için bize yeni bir kapı açıyor. Günümüz kanserlerinde maalesef ki tedavi safhasında bu kadar başarılı olunan başka bir örnek yoktur.

Dünya Lösemili Çocukları

Löseminin anlam ve önemini ifade etmek aynı zamanda bu konudaki toplum bilincinin ve farkındalık seviyesinin yükselmesi için 2-8 Kasım tarihleri aralığı Lösemi Haftası olarak ilan edilmiştir. Hafta boyunca düzenlenen bütün etkinlik ve çalışmalara Lösev yani Lösemili Çocuklar Vakfı önderlik etmektedir. Farkındalık oluşturmak ve insanların kendilerini hastaların yerine koyabilmesi için olanak sağlayan lösemi haftası bu hastalığın pençesindeki insanlar ve çocuklar için gerçekten de umut ışığı olmuştur. Bu bağlamda bütün etkinlikler ve yapılanlar lösemili çocukları daha iyi anlamak ve toplumdaki yerlerini daha belirgin işaretlemek için çok doğru bir adımdır.

2-8 KASIM LÖSEMİ HAFTASI ŞİİRLERİ

Löseminin anlam ve önemini topluma daha doğru lanse etmek ve lösemi hastalarının toplumdaki terini daha belirgin kılmak için her yıl 2-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenmekte olan lösemi haftasına Lösev (Lösemili Çocuklar Vakfı) önderlik ve yardım etmektedir. Bu bağlamda haftanın amacı dünya üzerindeki lösemili çocukların insanlar tarafından daha iyi anlaşılması ve bu konudaki toplum bilincinin artmasıdır. Bu konu üzerinde çok doğru ve emin adımlarla ilerleyen Lösev her yıl daha fazla insana ulaşmanın mutluluğuyla, sağlam ve emin adımlarla ilerlemektedir. Aynı zamanda bu amaçların dışında lösemi haftasında gerçekten de önem veren ve umursayan insanlar aldıkları bilgi dolaylarında lösemi ve benzeri olan kanserlere yakalanma riskini de azaltmış oluyor. Çünkü hastalığın nelerden kaynaklandığı ve nelerin bu virüsleri domine ettiğiyle ilgili ayrıntılı bilgi lösemi haftasında Lösemili çocuklar vakfı ve benzeri kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Lösemi Nedir?


Lösemi; halk arasında kan kanseri veya ilik kanseri olarak da bilinir aynı zamanda tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Kanser adı altında olmasından dolayı insanların içine büyük ölçüde korku salan lösemi aslına bakılırsa o kadar da korkulacak bir durum değildir. Çünkü günümüz teknolojisinde yaklaşık %91 gibi bir başarı oranı ile lösemiden kurtulmak mümkündür.

Lösemi kemik iliğine nüfuz etmiş olan kanser hücrelerinin, kemik iliğinin üretimini engellemesi ve kan yapıtaşı eksikliğinden dolayı oluşan ve meydana çıkan bir hastalıktır. Bu bağlamda insanlar bu hastalığı kan kanseri olarak da nitelendirebilmektedirler. Günümüzde kan kanseri için birçok tedavi merkezi bulur. Aynı zamanda lösemi kendi içinde iki ana gruba ayrılır ve bu ana grupların arasında onlarca farklı grup vardır. Hastalığın bu kadar gruplandırılmasındaki ana neden tedavi yöntemlerinde ki değişikliklerdir. Aslında ana tedavi hepsinde aynıdır fakat dozlarda değişiklik yapılmasını gerektirecek çeşitleri de vardır kan kanserinin. Kimi durumlarda sadece yüksek dozdaki kemoterapi tedavisi yeterli gelmektedir. Fakat lösemi virüsü yapılan testler sonucunda kötü huylu çıkarsa 2-3 yıl süren yüksek dozdaki tedavi süreci sadece tedavinin bir başlangıcı ve girizgahıdır. Akabinde hastaya uygun bir ilik bulunarak ilik nakli yapılması gerekiyor. Diğer bir seçenek olarak göz önünde bulundurulabilecek kök hücre tedavisi de seçenekler arasındadır.

2-8 KASIM LÖSEMİLİLER HAFTASI

Löseminin önemi gün geçtikçe artarken, hastalar açısından düşünüldüğünde tehlikesi de aynı oranda azalma göstermektedir. 2-8 Kasım olarak bilinen lösemi haftasında konu ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmakta olup, hastalığın riskinin her geçen gün azaldığı ve gelişme gösterdiği aşikardır. Bu durumda ve bağlamda düşünüldüğünde lösemi haftası gerçekten de insanları bilgilendirmek ve lösemi hastalarına umut ışığı olmak için çok güzel bir adımdır. Bu güzel adımın öncülüğünü Lösemili Çocuklar Vakfı olarak bilinen Lösev yapmaktadır. Her geçen gün yenilenen gelişmeler ve tedavi yöntemlerinin anlatılabilmesi için de güzel bir zaman olan lösemi haftası; Lösemili Çocuklar Vakfı’nın da yardımları ve önderliğiyle dolu dolu geçmekledir.

Tedavisi Nasıl Olur?

Löseminin birçok çeşidi olmasına rağmen tedavi yöntemleri çok kısıtlı fakat etkilidir. Sadece lösemi çeşidine göre tedavinin safhaları ya da dozları değişmektedir. Bu bağlamda zaten hasta ilk olarak lösemi şikayetiyle değil de normal hastalıklarda yavaş yavaş kendini gösteren belirtilerin lösemi hastalığında birden açığa çıkması ve hastanın modunu birden düşürmesi ile acile giderler. Sonrasında burada lösemi tanısı koyulup tedavi sürecine ve işlemlerine başlanılır. Löseminin belirtileri güçten düşme, deride dökülmeler ve ani kızarıklıklar ve morluklar gibi çok doğal belirtilerdir.

Tedavi safhasına geçildiğinde ilk olarak yapılan testler sonucunda lösemi iyi huylu mu yoksa kötü huylumu ona bakılır akabinde tedavi aşamaları incelenir. İyi huylu lösemi virüsü bulunan hastalarda sadece kemoterapi tedavisi ya da yüksek dozda kemoterapi tedavisi yeterli olacaktır. Fakat virüsümüz kötü huylu ise tekrar nüksetme veya kemoterapi ile yenilemeyecek olması bilindiğinden kök hücre tedavisi ya da ilik naklini gerektirecek durumlar oluşabilmektedir.

İşte bu bir yandan tehlikeli ama bir yandan da korkulmaması gereken hastalık olan kan kanseri için gerekli bütün bilgiler ve detaylandırmalar. 2-8 Kasın arasında gerçekleşen Lösemi Haftası adı altında gerçekleşen bütün etkinlik ve oluşumlarda hastalara ve meraklılara ilgili kuruluşlar tarafından gereğince verilmektedir. Lösemi ve lösemi haftası konusunda daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için sosyal mecralardan, internetteki araştırmalardan, doktorlardan ve ilgili basım yayın organlarından faydalanabilirsiniz.

2-8 KASIM LÖSEMİLİLER HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

Lösemi çağımızın vebası olarak görülmesine karşın pençesinden artık gayet rahat kurtulunabilecek bir hastalıktır. Günümüzde kanserlerin en az zararlısı olarak görülmekte olup tedavisinde sağlanan başarı yaklaşık olarak %91 oranındadır. Bu yüzden çağımız vebası olmaktan çıkmış olan lösemiden kurtulabilmek için gerekli olan şeyler; doğru bir teşhis ve tedavi, moral ve sağlam iradedir. Bu özellikler hasta, doktor ve hasta yakınlarında toplandığında hastalığımıza 2-3 yılı bulan bir tedavi süreci sonrasında elveda diyebilmekteyiz. Günümüz tıbbına ve hekimlerine güvenerek uyarılarına da uyduğumuz taktirde hiçbir sorun yaşamamaktayız.

Lösemi, halk arasında kan kanseri ya da ilik kanseri olarak da bilinmektedir. Virüslü hücrelerin kemik iliğine girmesi ile iliğin görevini yetirememe sorunsalı başlar. Bu şekilde yavaş yavaş yapı taşlarını kaybeden kan alyuvar, akyuvar, trombosit ve benzeri birçok yapı taşından mahrum kalacağı için görevini yenide getiremez ve zamanla kanser ortaya çıkmaya başlar. Belirtilerini birden ve ani olarak gösteren kanser soluğu acilde almamız ile doktorların durumun farkına varmasına yardımcı olur. Akabinde başlatılan tedavi süreci ve testler hastalığın seyri açısından büyük önem taşımaktadır. İlk olarak tedaviye biyopsi ile başlanır ve biyopsi sonucunda kanserin huyu ve türü gözlemlenir. İyi veya kötü huylu olmasına göre tedavi yönteminde eklemeler olurken, kanserin türüne göre de doz değişiklikleri yapılır ve akabinde tedavi süreci başlar. Genel olarak ilik kanserinde tedavi sürecinde sadece kemoterapi 2-3 yılı aşkım bir süre devam etmektedir.

Kutlama Programı

Her yıl 2-8 Kasım tarihleri arasında düzenlenen etkinlikler kapsamında gerçekleşen Lösemi Haftası son dönemde lösemiden kurtulma oranlarının artması ve insanların farkındalığının çoğalması ile Lösemililer Kutlama Haftası olarak anılır olmuştur. Teknolojinin ve tıbbın ışığında doğan gelişmeleri de inceleyecek olursak Kutlama Haftası demek çok da eğreti durmayacaktır. Çünkü son dönemlerde özellikle Lösemi Tedavisinde %91 gibi bir başarı sağlanmış ve uzun tedavilerin sonucunda insanlar güvenle evlerine yollanmıştır. Bu bağlamda artık çağımızın vebası olarak bilinmekte olan Lösemi hastalığı literatürdeki bu lakabını yavaş yavaş terk etmektedir.