Akut Promyelositik Lösemi 2

Akut Promyelositik Lösemi 2

Akut Promyelositik Lösemi 2, akut miyeloid promyelositik lösemi olarak tanımlanıyor. Bu hastalık lösemi kategorileri içerisinde yer alıyor. Temel anlamda belirtileri ise, diş etinde ve burunda oluşan ani kanamalar, deride meydana gelen küçük ve kırmızı döküntüler, ateş ve buna bağlı olarak oluşan kansızlık durumları akut promyelositik lösemi de yaygın olarak görülen belirtiler arasında yer alıyor. Aslında kan kanseri olarak da tanımlanan lösemi, kemik iliğinin bir takım sorunlardan ötürü anormal hücreler ile birlikte dolması ve bu hücrelerin ve kana ve vücuttaki tüm dokulara yayılması belirti veren kötü huylu hücreler olarak karşımıza çıkıyor. Akut lösemi diğer hastalıklara göre incelendiğinde ise oldukça risklidir. Çünkü aniden başlar ve sinsi ve hızlı bir şekilde ilerleme gösterdiği için ani ölümlere neden olabiliyor.

Akut promyelositik lösemi 2 Belirtileri Nelerdir?

Vücut içerisinde, kan pıhtılaşmasına görev alan trombositler ve aynı zamanda da enfeksiyonlardan korunmak amacı ile görev alan lökositlerin belirli bir zaman içerisinde azalma durumlarının meydana gelmesi ile ortaya çıkıyor: Özellikle trombositlerin düşüşleri hastalarda morlukların oluşmasına, deride ve burunda meydana gelen kanamalara neden olabilir. Lökosit düşüklüğü için yüksek ateş ve enfeksiyonların görülmesine neden olabiliyor. Bu duruma bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinde eksiklik meydana geliyor Akut Promyelositik Lösemi 2 hasta olan bireyde bu durumda halsizlik, nefes darlığı kolay bir şekilde yorulmaya neden oluyor. Bunun dışında ise; kilo kaybı, diş etlerinde şişkinlik ve eklem ağrıları görülebilir. Bu kriterler lösemi hastalığının meydana gelmesine neden olan temel etkenler olarak karşımıza çıkıyor.

Akut Promyelostik Lösemi 2 Ortaya Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde akut promyelostik lösemi 2   adına birçok çalışmaların yapılmasına rağmen nedenleri net olarak bilinemiyor. Fakat genel anlamda bakıldığında hem genetik hem de çevresel etkenlerin etkili olduğunu düşünülüyor. Genlerde meydana gelen bir takım değişikliklerin bazıları ise lösemi gelişimine neden olabiliyor. Lösemiye neden olan çevresel etkenler ise; yüksek dozda radyasyona maruz kalmak, sigara gibi kimyasal maddeleri solumak, bazı doğum sırasında ortaya çıkan hastalıklar, virüsler ve bir takım kemoterapi ilaçları lösemi hastalığının ortaya çıkmasından etkili olabiliyor.