İlik Nakli Donör

İlik Nakli Donör

İlik nakli donör olabilmek için belli başlı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Eğer kişiler donör olabilmek istiyorsa mutlaka kişilerle doku uyumuna dikkat etmesi gerekmektedir. Doku uyumunuz hasta olan kişiyle uyuşuyorsa o zaman ilik nakli işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlik nakli verebilecek kişilerin mutlaka hayatlarında önemli kararlar vereceğini bilmeleri gerekmektedir. Donör olan kişilerin ilik naklini verdikten sonra bazı yan etkileriyle karşı karşıya kalabilirler. İşte bu durumlarda doktorunuzla birlikte bu yan etkileri görüşmeniz gerekmektedir.  Hastalar durumlarının ve hastalık seviyelerinin ilerlemesiyle birlikte ilik nakli konusunda doktorlarıyla görüşmeleri gerekmektedir. Bu kısımda doktorların en iyi tedavi biçimlerinden kişileri bilgilendireceğini söyleyebiliriz.

Doktorların uygun görmesi halinde kişilere uygun olunacak bir donör bulunması gerekmektedir. Hastanın ilik nakli donör bulabilmesi için öncelikle ailesine ve yakın akrabalarına bakması gerekmektedir. Ailenin uygun doku örneklerinin bulunması önemlidir. Ailede uygun doku örneği bulunamaz ise kayıtlı ulusal doku örneklerine bakılması ve bu kayıtlı olan kişilerde olup olmadığı öğrenilmesi gerekmektedir. Ulusal doku kayıtlarında yapılan aramalarda kişiyle uyuşmaması halinde mutlaka kişinin kendisine uygun bir uluslararası doku bankalarını kontrol ettirmesi gerekmektedir. Uluslararası doku örneklerine göre kişiler de uygun ilik nakli bulunması da gerçekleşebilir.

Ülke içerisinde kişiler donör olmak istiyorlarsa mutlaka bütün masrafları sosyal güvence tarafından karşılanmaktadır. Genelde ilik nakli donör bulma çalışmaları uluslararası düzeyde gerçekleşebilmektedir.

Akraba Dışı Donör Nasıl Olunur?

Akraba dışı donör nasıl olunur sorusunun cevabını bu yazımızda yanıtlamaya çalışıyoruz. Kişilerin 18 ile 55 yaş arasında olması en az ise 50 kg olmaları gerekmektedir. Kişilerin bu aralıkta olması demek belli bir sağlık düzeyinde olmaları anlamına gelmektedir.

Donör sahibi olacak olan kişilerin ise kesinlikle kendi bulaşıcı hastalıklarına sahip olmamaları gerekmektedir. Bulaşıcı hastalıklara sahip kişiler kesinlikle donör olmamaktadır. Akraba dışı donör olmak isteyenler için kayıt sistemi oluşturulması gerekmektedir. Kayıt dışı sistemine kayıt olan kişilerin 50 yaşına kadar kayıtta durmaları gerekmektedir.  Kokhucrebagisla.com sitesinde kök hücreniz için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Doku uyuşması sağlanması halinde kişilere doku yani ilik bağışı yapabilirsiniz.