Böbrek Vermenin Sakıncaları Nelerdir?

Günümüzde en çok yapılan organ nakli işlemlerinden biri de böbrek nakli. Böbreğin işlevini yerine getiremediği durumlarda, canlı ya da vefat etmiş kişiden böbreğin alınarak hastaya nakil edilmesi ile operasyon gerçekleştirilir. Nakil işlemi genellikle kadavradan alınan böbrek ile yapılsa da, canlı bir birey de sağlıklı olan böbreğini bir başkasına nakledebilir. Genellikle aile ve akrabalarda canlı kişilerden yapılan böbrek nakli görülmektedir. Organ nakli canlıdan yapılacaksa, temel kural vericinin herhangi bir sağlık probleminin olmamasıdır. Bir kişinin böbrek verebilmesi için; nakil için herhangi bir sağlık engeli bulunmamalıdır. Onun dışında verici 18 yaşını geçmiş olmalıdır. Yasal olarak yapılan böbrek ya da diğer organ nakilleri ticari olarak yapılmamaktadır. Peki, böbrek vermek sakıncalı mı?

Böbrek Nakli ve Böbrek Yetmezliği 

Böbreğini veren kişilerin ileride böbrek yetmezliği riskinin arttığı halk arasında genel bir düşüncedir. Aslında böbreğini vermek bu riskin artmasına neden olmaz. Bu nedenle bir böbreğini veren biri, hastaneden çıktıktan sonra normal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Böbrek nakli de diğer tüm operasyonlar gibi %100 garantili değildir. %95 oranında başarılı olmakla beraber; böbrek vermek için yapılan operasyonlarda 3000 kişide 1 ölüm riski de bulunmaktadır. Ancak yakınlarınıza hayat vermek, onlarla daha uzun süre birlikte olmak için böbrek nakli yapılması gereken bir işlemdir.

Nakil Sonrası 

Operasyon sonrasında birkaç gün ağrı görülebilir. Verici 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olup günlük yaşantısına geri dönebilir. Böbrek yetmezliği riski oluşturmadığından, sağlıklı olan tek böbreği ile de hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Bu sayede bir yakınının hayatını kurtarmış olacaktır. Ayrıca böbrek vermek gönüllü olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ticari bir amaç güdülemez.