Kanser Nasıl Oluşur?

Kanser Nasıl Oluşur?

Vücudumuzdaki tüm organlar ve dokular, hücrelerden oluşmaktadır. Sağlıklı hücreler belli bir sayıya kadar üreyerek çoğalırlar. Her hücrenin ise belli bir ömrü bulunmaktadır ve bu ömür dolduğu zaman kendilerini yok ederler. Kanser hücreleri ise düzensiz bir şekilde çoğalırlar ve sayıları normalin çok üstünde olmaktadır. Bu kanser hücrelerinin sayısı çok fazla olduğu için de birikerek tümör haline gelirler. Tümörlerden kopan kanser hücreleri ise kan dolaşımına katılarak diğer organlara da geçer. Bu durum kanserin diğer organlara yayılmasına neden olur. Kanser nasıl oluşur sorusuna genel olarak bu şekilde yanıt verebiliriz.

Normal yani sağlıklı vücut hücreleri 2 şekilde kanser hücrelerine dönüşmektedir. İlk durum önlenemez sebeplerden kaynaklanır. Bunlar genetik faktörler ve yaşın ilerlemesi gibi durumlardır. İkinci durum ise çevreden kaynaklanan ve önlenebilen sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bunlar ise radyasyona maruz kalmak, sigara ve alkol kullanımı, çok sık güneşte kalmak, obezite, bazı hormonlar, kanser yapıcı kimyasallar, düzensiz beslenme ve spor yapmamaktır.

Kanser Nasıl Önlenir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi aslında kanseri önlemek oldukça kolaydır. İkinci grup yani önlenebilir kanserlerden korunmak için uygulanabilecek pek çok şey vardır. Kanseri önleme yollarından ilki ve en önemlisi sigarayı bırakmaktır. Sigaranın içerisinde 100’e yakın zehirli kimyasal bulunmaktadır ve bunlar kansere neden olmaktadır. Bu nedenle eğer sigara bağımlısı olduğunuzu düşünüyor ve sigarayı bir türlü bırakamıyorsanız mutlaka sağlık merkezlerinden yardım alarak sigarayı bırakmalısınız. Sigara kadar zararlı olan diğer durum ise alkoldür. Eğer çok fazla alkol tüketiyorsanız bunu mutlaka azaltmalısınız. Yalnızca özel zamanlarda az miktarda olmak şartıyla alkol almak size büyük zarar vermez ancak bunu alışkanlık haline getirirseniz sonuçları sizin için oldukça kötü olacaktır.

Bunların haricinde düzenli spor yapmak ve düzenli beslenmek de organlarınızın düzgün çalışmasını sağlayacağı için kansere yakalanma riskinizi en aza indirmiş olursunuz. Mutlaka vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri yeterli miktarda almalı ve mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmelisiniz. Kanseri önlemenin en iyi yolu kesinlikle bunlardır. Saydıklarımızın haricinde güneşe çıkarken güneş kremi kullanmak ve stresten uzak durmak da kanserden korunmanız için oldukça faydalı olacaktır.