LÖSEMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

LÖSEMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kan kanserleri tıbbi literatürde lösemi adı verilen bir kanser çeşididir. Belirtileri normal hastalıklarda da olduğu gibidir. Fakat belli eden şey aniden nüksetmesidir.  Belirtiler arasında yorgunluk, kanama, pembe morumsu döküntüler, özellikle dil altı ve bacaklarda başlayan diğer döküntüler bunun dışında ateş, ciddi enfeksiyonlar ve bu gibi şikayetlerdir. Fakat burada önemli olan akut kan kanserlerinde bu şikayetlerin birden başlamasıdır ve deyim yerinde ise hastanın feleğini şaşırması olarak nitelendirilebilir. Hayat akışını birden değiştirir. Genelde bu tür hastalar acile başvurur.

Tanı konulduğunda tedavinin hemen başlaması gerekir. Hatta ve hatta bazı lösemi tiplerinde tedavi sürecinde saatler bile önemli olmaktadır. Tedavi süreci ilk olarak kemoterapi ile, yüksek doz kemoterapi ile başlamaktadır. Kemoterapi başlamadan önce hastanın kemik iliği biyopsisi yapılır. Bu biyopsi kan kanserine neden olan kanser hücrelerinin; çeşidine, sayısına ve mutasyonlarına bakılmak için yapılmaktadır. Bu tedavinin en önemli aşamasıdır. Eğer hasta yüksek dozda veya kötüye giden bir kan kanserine sahipse tedavi süreci değişmektedir.

İleri Evre Lösemi Tedavisi

Hastanın kemik iliği biyopsisi sonucunda yüksek dozda kemoterapiye başlanır. Eğer ki hastamızdaki kanser boyutu kemoterapi ile halledilemeyecek ölçüde ise yüksek doz kemoterapi tedavisinden sonra ilik nakli veya kök hücre tedavisi uygulanması gerekir. Eğer kanser hücresi kötü huylu değil ise yüksek dozda kemoterapi ile tedaviye devam edilir.

Kan kanseri ikiye ayrılmaktadır. Mioloid ve lenfoid olarak çeşitlenen kanserlerin tedavi ve kemoterapi çeşitleri tamamen farklılık göstermektedir. Ama asıl baz alınması gereken nokta mioloid kan kanserinin tedavisi beş veya altı ay kadar bir süre ile biterken lenfoid kan kanserinin tedavisi çok daha uzun sürmektedir. Bu lenfoid kanserler bebeklerde görülebilir 5 yaşına kadar sık görülür. Daha sonra 60 yaşlarına kadar çok görülmez. Uzun ve yoğun bir tedavi sürecinden sonra 2 yıllık bir süre ile düşük dozda olmak kaidesi ile lenfoid türünün tedavisi devam etmektedir.

Yüksek doz kemoterapi biraz risklidir. Bu riskin en basit ve kırılma noktası da kemoterapi yüksek dozda olunca vücudun bağışıklığı düşmektedir.