Lösemi Kemik İliği

10 Diğer lösemi formları çoğunlukla erişkinlerde görülür. Lösemi genellikle beyaz kan hücrelerini içerir. Beyaz kan hücreleriniz güçlü enfeksiyon savaşçılarıdır – normalde büyür ve vücudunuza ihtiyaç duydukça düzenli bir şekilde bölünürler.

Lösemi Kemik İliği Detaylar

Ancak lösemi olan kişilerde kemik iliği, düzgün bir şekilde işlev görmeyen anormal beyaz kan hücreleri üretir. Lösemi tedavisi karmaşık olabilir – lösemi ve diğer faktörlerin türüne bağlı olarak. Ancak, tedavinizi başarılı bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilecek stratejiler ve kaynaklar vardır. Mayo Kliniğinde lösemi bakımı belirtiler Lösemi belirtileri lösemi tipine bağlı olarak değişir. Ortak lösemi belirtileri ve semptomları şunlardır: Ateş veya titreme Kalıcı yorgunluk, halsizlik Sık veya ciddi enfeksiyonlar Denemeden kilo vermek Şişmiş lenf düğümleri, genişlemiş karaciğer veya dalak Kolay kanama veya morarma Tekrarlayan burun kanamaları Cildinizde küçük kırmızı lekeler (peteşiler) Özellikle geceleri aşırı terleme Kemik ağrısı veya hassasiyet Ne zaman doktora görünmek Endişelenen herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa doktorunuzla randevu alın. Lösemi belirtileri genellikle belirsiz ve spesifik değildir. Erken lösemi belirtilerini gözden kaçırmış olabilirsiniz, çünkü bunlar grip ve diğer yaygın hastalıkların semptomlarına benzeyebilir. Nadiren, bazı başka durumlar için kan testleri sırasında lösemi keşfedilebilir. Lösemi kemik iliği arasındaki bağlantı bu bağlamda önemlidir.

Lösemi Kemik İliği Ayrıcalıkları

Genel olarak, bazı kan hücrelerinin DNA’larında mutasyonlar kazandığında löseminin meydana geldiği düşünülmektedir – her hücrenin içindeki eylemini yönlendiren talimatlar. Lösemiye katkıda bulunabilecek tam olarak anlaşılmamış olan hücrelerde başka değişiklikler olabilir. Bazı anormallikler hücrenin büyümesine ve daha hızlı bir şekilde bölünmesine ve normal hücreler ölünce yaşamaya devam etmesine neden olur. Zamanla, bu anormal hücreler, kemik iliğindeki sağlıklı kan hücrelerini toplayarak, daha az sayıda sağlıklı beyaz kan hücresi, kırmızı kan hücresi ve trombositlere neden olarak lösemi belirtilerine ve semptomlarına neden olabilir. Bu sebeplerle lösemi kemik iliği bağlantısı ile çok daha kolay ve sağlıklı sonuçların alınması sağlanmaktadır.