Grade 1 Lenfoma

Grade 1 Lenfoma

Lenfoma hastalığı ilerleyen yaşlarda çıkabileceği gibi çocuk yaşlarında da meydana gelebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve tıpta yapılan gelişmeler sayesinde çocukluk çağında meydana gelen Lenfoma hastalığı iyileştirme çalışmaları gittikçe artmıştır. Lenfoma hastalığı böyle giderse ilerleyen yıllarda çocukluk çağında hastalığa yakalanan birçok kişi sağlıklı bir şekilde yaşlarını geçirecektir.

Toplumda oldukça dikkat çekici olan lenfoma hastalığı aynı şekilde kadın ve erkek olarak etkilemektedir. Lenfomalar yavaş ve hızlı ilerleyen aynı zaman da da çok hızlı ilerleyen lenfomalar olmak üzere 3 e ayrılabilir. Lenfoma hastalığı ise belirli evrelerden geçmektedir. 1. Evre 2.evre 3.evre ve 4.evre olmak üzere 4 e ayrılabilir. Aynı zamanda 1. Derece lenfoma hastalığı grade 1 lenfoma olarak da adlandırılabilir.

Grade 1 lenfoma olarak bilinen 1.evre lenfoma karın zarının alt ve üst kısmında tek taraflı olarak bir lenf bölgesi kısmında meydana gelen bir hastalık olarak da bilinmektedir. 1.evre yavaş yavaş hastalığı gelişmeye başladığı evredir. Bu evre çok önemlidir. Bu evre risk faktörünü fazla içermez ve bu evre teşhis edilen lenfoma hastalığının tedavisi oldukça hızlı bir şekilde olmaktadır.

Grade 1 lenfoma içerisinde de farklı evreler bulunmaktadır. Bu evreler isim olarak da A, B, E, olmak üzere üç adımda incelenebilir. Bu yüzden lenfoma hastalığının bu evrelere göre de düzenlenmesi gerekmektedir.

Grade 1 Lenfoma Evreleri

Grade 1 Lenfoma evreleri içerisinde A, B, E olmak üzere toplamda 3 evreden ulaşmaktadır. Grade 1 lenfoma aşamalarında bulunan A, B, E, tanılama aşamasında oldukça mühim olmaktadır. Tanı teşhisi konulurken bu evrelerin durumuna göre yapılmaktadır. Tanı konulması aşamasında sistematik semptonların bulunması bu hastalığın B evresi içerisinde olduğunu göstermektedir. Eğer sistematik semptonlar bulunmuyorsa bunun anlamı bu hastalığın evresinin A da olacağı anlamına gelmektedir.

Bu esnada sürekli olarak ateş oluşması ve gece yarısında bir anda yaşanan terlemenin ve kişi de kilo kaybı yaşanacağı belirtiliyor. Bu hastalığın lenf düğümünden sonra bir organa yayılırsa ve tek bir organ içerisine tutulursa bu hastalığın E evresinde olduğunun anlamıdır.