Kan Kanserinin Sebepleri

Kan Kanserinin Sebepleri

Kan kanserinin sebepleri içerisinde birçok neden olabilirken diğer bir yandan da sadece risk grubunda yer almanız bile oldukça önemli bir durum olmaktadır. Kan kanseri olan kişilerde genellikle de risk grubu içerisinde olan kişiler büyük bir dikkat etmesi gereken kişiler arasında yer almaktadır.

Kan kanseri diğer bir adıyla da löseminin neden olduğunu düşünürseniz sizin için belli başlı neden gruplarını sıralayabiliriz. Kan kanserinin sebepleri arasında gözle görülür bir neden ise genetik mutasyonlar olmaktadır. Genetik mutasyonların yarattığı etkilerden dolayı kan kanseri oluşabilmektedir. Ayrıca kişilerde fazla sigara kullanımı da bir başka kan kanseri oluşma nedenleri arasında yer almaktadır. :Kan kanserinin nedenleri arasında diğer bir gözle görülen neden ise D vitamini yetmezliği ve raşitizm de etkili olmaktadır. Bu yüzden kan kanserine sebep olabilecek bu tür davranışların bir an önce önüne geçilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Ailede kanser geçmişi de bu hastalığın öncülüğünü oluşturabilir. Ailede özellikle de birinci dereceden yakın akrabalarda görülen farklı kanser türleri kan kanserine sebep olabilmektedir. Kan kanserinin sebepleri arasında sayılan bu ve bunun gibi farklı türlerden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca kan kanseri oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalık olmaktadır. Bazı risk grupları özellikle de bu hastalıklara sahip olabilmekte ve sizi etkileyebilmektedir.

Kan hastalıklarına sahip bireylerin bilhassa bu hastalığa yakalanmamak için özen göstermesi gerekmektedir.

Kan Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kan kanserinin belirtileri nelerdir sorusuna bazı önemli belirtileri sıralayabiliriz. Bununla birlikte bu belirtiler sadece kan kanserinin belirtileri olmayabilir. Teşhis konusunda en iyi cevabı sadece doktorunuzdan alabilirsiniz. Bu yüzden bu belirtilerin bir ya da ikisine sahip olmanız sizin kan kanserine yakalanmış olmanız anlamını da taşımamaktadır. Genel olarak belirtilerden bahsedecek olursak;

Aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, testislerin şişmesi, lenf bezlerinde yaşanan şişmelerle beraber konuşma ve nefes alma sırasında sorunların da meydana gelmesi, göz ağrısı, görme problemleri, halsizlik, nöbet geçirme, kusma ve denge kayıplarının yaşanması da diğer bir kan kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Bu açıdan mutlaka doktora gidip konuyla ilgili ayrıntılı test yaptırmanız gerekmektedir.