İlik Nakli Nasıl Oluyor?

İlik Nakli Nasıl Oluyor?

İlik nakli nasıl oluyor sorusunu sizle beraber yanıtlamaya çalışacağız. İlik nakli özellikle de kan hastalıklardan herhangi birinde ileri seviyede olan hastalar için önerilen bir operasyon olmaktadır. İlk seviyelerinde bu ameliyat önerilmemekte ve hastaya kemoterapi ile ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ama hastalığın ilerlemesi yaşanırsa işte bu durumlarda kemoterapi tedavisi tek başına çözümü getirmez. Bununla beraber başka tedavilerinde kan hücrelerini yerine getiriyor olması gereklidir. O yüzden de ilik naklinde birincil olarak da bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara da dikkat etmek gereklidir.

Özellikle de ilik nakli operasyonunu gerçekleştirmek isteyen kişilerde Miyeloma, lenfoma, testiküler kanser, nöroblastoma ve meduloblastoma gibi hastalıklar yer alabilir. Kişiler bu hastalıklarında ileri derecede ise doktorlar çözüm olarak ilik naklini önerebilirler. İşte bu durumda kişilerin mutlaka doku uyumu sağlayan bir kişi ile anlaşmları gerekmektedir. Doku uyumunun yanı sıra bu kişinin de bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Doku uyumuna sahip olan kişiler ise ameliyat ile ilgili önemli testleri yapmaları gerekmektedir. Testlerin uyuşması sonucunda sağlıklı kök hücreler donörden alınır. Daha sonra donörden alınan bu ilik nakli hücreleri sağlıklı olarak kişilere enjekte edilmektedir.

İlik nakli nasıl oluyor sorusuyla birlikte aklınıza takılan önemli soruları mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Doktorunuz konuyla alakalı sizlere ayrıntılı bir açıklama sunacaktır.

Çocuklarda Kemik İliği Nakli

Çocuklarda kemik iliği nakli bazı hastalıkların ilerlemesi sonucunda karar verilmektedir. Çocuklar için özellikle de kemik iliği nakli sayesinde oldukça kolay bir şekilde iyileşmeler günler içerisinde gerçekleşebilmektedir. Çocukların bünyeleri ve bağışıklık sistemleri farklılık arz edebilir.

Çocuklarda kemik iliği için büyük önem arz eden hastalıkları sırasıyla yazarsak; lösemilerde başta ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi), AML (Akut Miyeloblastik Lösemi) ve KML (Kronik Miyeloblastik Lösemi) tedavisinde kemik iliği naklini gerektirebilir. Bu gibi hastalıkların ileri seviyede olan düzeylerinde kemoterapi ve ilaç tedavisi yeterli sayılmayabilir. Bu durumda doktorlar size kemik iliği naklini uygun görebilir. İşte bu noktada önemli olan kısım ise doğru bir donör bulabilmek ve bunun kendinize naklinin sağlanmasıdır.