Adjuvan Tedavi

adjuvan tedavi

Adjuvan tedavi ne kadar etkilidir? Bu tedavilerden hiçbiri tamamen zararsız olduğundan, adjuvan tedavinin risklerine karşı faydalarını belirlemek önemlidir. Aşağıdaki faktörler size yardımcı olabilir ve doktorunuz sizin için adjuvan tedavinin uygun olup olmadığını ve eğer varsa, hangisi olduğunu belirler: Kanserin tipi. Bazı kanser tiplerinin adjuvan tedavi ile tedavi edilmesi çok faydalı olabilir. Örnekler arasında göğüs kanseri ve kolon kanseri bulunur. Diğer bazı kanser türleri için bir yararı olmayabilir. Kanser aşaması. Bir kanserin aşaması, kanserin kapsamını ifade eder. Kanser çok erken bir aşamada ise – yayılma zamanı gelmeden önce – o zaman ameliyattan sonra tekrarlayan kanser olasılığı çok az olabilir. Adjuvan tedavi bu durumda çok az yarar sağlayabilir. Kanser daha sonraki bir aşamada ise – eğer daha büyük bir tümör ise veya kanser yakın lenf düğümlerine yayılmışsa – o zaman kanserlerin gelecekte tekrar ortaya çıkma ihtimali çok daha fazladır.

Adjuvan Tedavi Faydaları

Adjuvan tedavi bu durumda daha faydalı olabilir. İlgili lenf düğümlerinin sayısı. Daha fazla lenf nodu dahil, kanser hücreleri lokal tedaviden sonra cerrahi gibi geride bırakılma şansı o kadar fazla olur. Hormon alıcısı. Hormon tedavisi, tümörünüz hormona duyarlı değilse etkili olmaz. Diğer kansere özgü değişiklikler. Bazı kanser hücrelerinde, kanserinizin geri dönme olasılığını gösteren spesifik değişiklikler olabilir. Testler, kanserinizin tekrarlanmasının olası olmadığını gösteriyorsa, adjuvan tedavi az fayda sağlayabilir. Ancak, testler kanserinizin tekrar etme şansının daha yüksek olduğunu gösteriyorsa, yardımcı terapiden daha fazla yararlanırsınız.

Adjuvan Tedavi Avantajları Nelerdir?

Doktorunuz, adjuvan tedavinin faydalı olup olmayacağını belirlemek için kanser hücrelerinizin özel testini isteyebilir. Adjuvan tedavi almak kanserinizin tekrarlanmayacağını garanti etmez. Bununla birlikte, kanserinizin geri gelme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Sizin için adjuvan tedavi mi? Yardımcı terapinin sizin için uygun olup olmadığına karar verirken, aşağıdaki sorunları doktorunuzla tartışmak isteyebilirsiniz.

Adjuvan tedavi sırasında tam olarak nelerin bekleneceğini öğrenin. Enjeksiyon için doktorunuzu görmeli mi yoksa hapları evde mi alacaksınız? Yan etkileri nelerdir? Hangi yan etkilerle yaşamak istiyorsun? Tahammül etmen için hangileri çok mu fazla olacak? Tedavi sırasında çalışma yapmayı veya aktif kalmayı planlıyor musunuz? Yan etkiler planlarınızı etkileyebilir mi? Kanserden arta kalan şansınız nedir? Daha fazla tedaviye ve ek tedaviden geçtiğinizde ne kadar iyileşme yaşayacağınıza karar verirseniz, kanserinizin ne kadar geri döneceğinin ne kadar muhtemel olduğunu anlayın. Doktorunuz, aynı türden bir kansere sahip diğer kişilerin çalışmalarından elde edilen verilerle karşılaştırmaları ve aynı tedaviyi uygulayarak tedavinizin ne kadar iyi işleyeceğini tahmin edebilir.