Böbrek Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kadavradan böbrek nakli ameliyatı nasıl yapılır?

Böbrek, beyin ölümü gerçekleşmiş olan vericiden çıkartılır ve 4 derece altında soğuk ortamda nakil yapılacak olan kişi için bekler. Kadavradan böbrek nakli ameliyatında zamana karşı adeta bir yarış yapılır. Çünkü böbreği fazla bekletmeden nakil ameliyatını yapmak gerekir. Bundan dolayı böbrek nakli ameliyatı için gün ortası, gece yarısı hiç fark etmez. İlk fırsatta gerçekleşmesi sağlanır. Bekleme süresi 24 saati aşarsa hemen çalışmaya başlamaması riski ortaya çıkabilir. Nakil esnasında nakledilecek kimse ameliyata hazırlanırken böbrek özel paketten çıkarılır ve damarların dikilebileceği şekilde hazırlanır.

Canlıdan böbrek nakli ameliyatı nasıl yapılır?

Sevdiğine hayat hediyesi veren bir kişiden alınır. Kadavra böbrek nakli ameliyatında olduğu gibi acele edilmez ve planlı bir şekilde ameliyat yapılır. Planlandığı gibi önce verici olan kişi ameliyata alınır ve verici için ameliyat başlar. Verici ameliyatının ilk aşaması tamamlanırken, alıcı ameliyathaneye alınır. Verici ameliyatında böbreğin çıkarılması aşamasına gelindiğinde, alıcı da böbreğin takılmasına hazır aşamaya getirilir. Böbrek çıktığı vücuttan nakledileceği vücuda geçerken kansız kaldığı bu süre mümkün olduğu kadar kısa olmalıdır. Böbrek nakil için masaya geldikten sonra böbrek nakli ameliyatı gerçekleşir.

Böbrek nakli ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat günü alıcı ve vericinin yaşadığı en değerli gündür. Alıcı ve verici ameliyat için odalarında beklerken onlara bir anestezi ilacı verilir. Bu şekilde ameliyathaneye giderken daha rahat olmaları sağlanır. Ameliyata ilk olarak verici alınır. Yaklaşık bir saat sonra alıcı ameliyata alınır. Ameliyathanede çifte ilk olarak anestezi ilaçları verilip, uyumaları sağlanır. Bu şekilde ameliyat esnasında hiçbir şey hissetmezler. Hem alıcı ve hem de verici için ameliyat süresi iki saat kadardır.

Böbrek nakli ameliyatı nasıl yapılır diye heyecanlanan alıcı, ameliyathaneye alınınca ilk olarak anestezi ilaçları damardan verilir ve bundan sonra hiçbir şey duymaz. Alıcı uykuya dalınca idrar sondası takılır, aynı esnada boyundan ince bir katater takılır. Alıcıda genel olarak böbrek sağ alt kadrana takılır. Burada yapılan 10-15 cm uzunluğundaki oblik seyirli kesiden karına girilir.

Kadavra veya canlı vericiden gelen böbrek ameliyat odasına alınır. Alıcının iliak damarlarının her iki ucuna klemp konularak buradaki kan akımı durdurulur. Böbreğin damarlarının çapına uygun şekilde bir delik açılır. Tüm damarlar sırasıyla iliak damara dikilir. Bu işlemler bittiğinde damarlarda kan akımını durduran klempler açılır ve böbrek dolaşımı sağlanır. Böbreğin ilk anda sağlıklı dolaşım görünümü ve idrar yapmaya kısa zaman içinde başlaması böbrek nakil işleminin başarılı olduğunun belirtisidir.