Böbrek Nakli Hangi Durumlarda Gereklidir

Böbrek naklini herkes olabilir. Böbrek nakli yapılamayacak hasta grubu küçük bir gruptur. Böbrek yetmezliği olanlar, diyalize girenlerin böbrek nakli olması gerekli olan bir durumdur.

Günümüzde böbrek nakli başarı ile uygulanır,  hastaların yaşam standardı yükselir, daha uzun ve sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürürler. Yalnız ameliyat riskini kaldıramayacak durumda kalp hastası olanlar ve kanser hastalığı olanlar dışında herkese böbrek nakli yapılabilir. Hastaların hepatit, tüberküloz gibi iltihap durumları olursa ve mikrobik hali aktif değilse, böbrek nakli gerekli olabilir.

Hastalar doktorları tarafından bilgilendirilir ve organ nakil merkezine kayıt yaptırmaya yönlendirilirler. Eğer ki böbrek vericisi olabilecek bir akraba varsa, canlıdan böbrek nakli, bulunmazsa kadavradan böbrek nakli listesinde bulunmak gerekir.

Canlı vericiden yapılan nakiller oldukça güvenilir ve başarılı bir tedavi şeklidir. Nakilden sonra ilk yılda hastalarda % 95 oranında sağlıklı ve diyalize girmeye gerek duymadan bir yaşam elde edilir. Son dönemlerde kullanılan bağışıklık baskılayan ilaçlarda yapılan gelişmeler, böbrek naklinde tecrübeler arttıkça başarı oranı devamlı olarak yükselmektedir.

Böbrek nakli yapılması gerekli olan hastalarda genel olarak kadavradan böbrek nakli bekleme gibi bir durum vardır. Ancak hastanın nakil alacağı bir akrabası olursa, hiç beklemeden sağlığına kavuşabilir.

Hepatit B ve Hepatit C hastalarına böbrek nakli yapılmaktadır. Bu virüsler karaciğerde hasara neden olurlar. Böbrek nakli işleminden sonra bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçlar kullanılır ve bunlar hepatit virüsünün etkisini artırır. Bu nedenle kanında fazla miktarda virüs bulunan veya karaciğerinde hasar olan hastaların böbrek nakli olması önerilmez.

Böbrek yetmezliğinde son döneme gelmiş hastaların diyaliz tedavisine başlamadan böbrek nakli olması gereklidir. Bu şekilde vücut yıpranmaz, sağlık sorunu gelişmeden nakil olurlar.

Canlı vericiden doku uyumu olmadan nakil işlemleri dünyada uzun yıllardır uygulanmaktadır. Bu ülkemizde de uygulanan bir sistemdir. Canlı vericisi olanların doku uyumu olmasa da, başarılı nakil yapılmaktadır.

Böbrek nakli sırasındaki sorunlardan birisi de ABO kan grubu uyumu olmadan böbrek naklinde başarılı sonuçlar alınmasıdır. Normal olarak kan grubu olmadan nakil işlemi yapıldığı zaman immünolojik riskler artar ve vücudun nakil edilen böbreği kabul etmemesi durumu ortaya çıkmaktadır.