Böbrek Biyopsisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Böbrek biyopsisi, iğne ile ameliyatsız bir şekilde böbrek dokusundan veya böbrekteki bir tümörden kesin tanı koymak için küçük bir parça alma işlemidir. Girişimsel radyoloji bütün iğne biyopsilerini görüntüleme rehberliğinde sağlar. Kör biyopsi denilen görmeden biyopsi alma yöntemi kullanılmaz. İğne biyopsisi ultrason eşliğinde alındığında en güvenli yöntem olur.

Böbrek biyopsisinin iki tane amacı vardır:

  1. Daha önce yapılan diğer testlerde açığa çıkarılamayan böbrek hastalığına kesin tanı koymak.
  2. Böbrekte olan bir tümöre kesin tanı koymak. Bu şekilde var olan tümörün iyi veya kötü huylu olduğu çıkartılır ve tedavi planlaması için tümöre ait tiplendirmeler yapılır. Her böbrek tümörüne iğne biyopsisi yapmak gerekli değildir. Bazı durumlarda doğrudan ameliyat yapılabilir.

Bütün iğne biyopsilerinde olduğu gibi, böbrek iğne biyopsisi de güvenilir bir yöntemdir. Ancak biyopsiye ait riskler ve gelişebilecek sorunlar da vardır. İğne girim noktası lokal anestezi ile uyuşturulur. Bundan dolayı iğne giriminde ağrı hissedilmez. Fakat böbrek biyopsisinde böbreğin kapsülü geçerken hafif ağrı hissedilebilir. Veya çoğunlukla yapılan işlemi hasta bilmediğinden dolayı korku, heyecan ve endişe duyabilir. Bunun için her biyopsi öncesi damardan ağrı kesici ve sakinleştirici verilir. Bu narkoz değildir. Genel olarak çok emniyetlidir. İşlem çok kısa olduğu için uyutmak gerekmez. Hasta istediği takdirde uyutmada sağlanabilir.

BİYOPSİ NASIL YAPILIR

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra ultrason ile biyopsi alınacak bölge tespit edilir. Girilecek noktaya karar verilir. Girim noktasının uyuşması sağlanır. Biyopsi iğnesi ile böbreğe girilir ve biyopsi alınması işlemi gerçekleştirilir. Bölgenin ince ile uyuşması ile biyopsi alımının bitmesi beş dakikadan daha az bir zamanda gerçekleşir.

Genellikle iğne biyopsileri için ikili iğne sistemi kullanılır. Bu şekilde böbreğe tek bir iğne giriş yapılır. Daha sonra bu iğne içinden ikinci bir iğne ile örnek alınır. Bunun avantajı böbreğe tek giriş ile birden fazla örnek alma şansının bulunmasıdır. Böbrekte kanama ihtimali artmaz ve yeterli örnek alınabilir.

Biyopsi alımından sonra kanamanın olduğu ya da olmadığını anlamak için, ikinci bir kan alınarak ya da ultrason inceleme yapılarak kontrol edilir ve hasta evine gönderilir.

BİYOPSİ SONRASI

Hastanın geç dönemde olabilecek kanama ihtimaline karşı takip etmek gereklidir. Bu sebeple biyopsiden sonra dört saat kadar hastanede takip edilir.

Eve gidince iki saat kadar istirahat edilir. Az miktarda sıvı alınabilir. Bulantı, kusma yoksa her türlü sıvı alınabilir. Biyopsi bittikten dört saat sonra normal yemek yenilir. Her hangi bir kısıtlama yoktur. İğne girim noktasında ya da başka bölgede ağrı varsa, herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanılır. Normal yaşama devam edilir.