Böbrek Nakli Sonrası Yaşam Süresi

Böbrek nakli sonrası yaşam süresi hastaların ve çevresindeki insanların merak ettiği konulardan birisidir. Günümüzde gerçekleştirilen organ nakillerinde tahmin edilen yaşam süresi alternatif olarak söylenilen diyaliz tedavisine oranla oldukça iyidir. Böbrek nakli işlemleri birçok merkezde %99 oranında başarı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Böbrek nakli sonrası kişilerin yaşam süresi ve kalitesi neredeyse sağlıklı bir insan gibi olmaktadır. Hastanın diyalize girdiğinde bağlı olduğu makine böbrek dokusundaki tüm görevlerini tamamıyla yerine getiremediğinden dolayı diyaliz hastaları istediği gibi su içememekte ve yemek yiyememektedir. Zamanla birlikte kansızlık, kalp, damar hastalıkları gibi birçok problemle karşılaşabilirler. Hastalar bu sebeplerden ötürü ve zamanlarının önemli bir bölümünü diyaliz merkezlerinde geçirdiklerinden dolayı sağlıklı bir yaşam koşulları konusunda zorlanmaktadırlar.

Böbrek nakli sonrası ise kişilerin diyaliz hastalarının diyaliz merkezlerinde geçirdikleri süre ve sebeplerden göz önüne alındığında  yaşam kalitesi oldukça artmaktadır. Nakil işlemi sonrası hastalar iş yerlerine ve hayatlarına sağlıklı birer birey olarak dönmektedirler.

Böbrek nakli sonrası hastaların yaşam süreleri diğer tedavi yöntemlerine göre 2-3 kat daha fazla olabilmektedir. Bunun önemli sebeplerinden birisi de diyaliz yöntemi ile böbrek fonksiyonlarının %5 gibi oranlarda gerçekleştirebilir olmasıdır. Ayrıca diyaliz tedavisinde birçok komplikasyon bulunmaktadır. En önemli yan etkileri ise yukarıda da belirtildiği üzere kalp damar sisteminde oluşturduğu bir takım sorunlar, kireçlenmedir.

Böbrek nakli sonrası yaşam süresi hakkında araştırmalar incelediğinde bulunan sonuçlar şu şekildedir:

  • 0-19 yaş aralığında yer alan kişilerin diyaliz tedavisi ile beklenilen yaşam süreleri 26 yıl iken böbrek nakli ile yaşam beklentisi 39 yıldır.
  • 20-39 yaş aralığında yer alan kişilerin diyaliz tedavisi ile beklenilen yaşam süreleri 14 yıl iken böbrek nakli ile yaşam beklentisi 31 yıldır.
  • 40-59 yaş aralığında yer alan kişilerin diyaliz tedavisi ile beklenilen yaşam süreleri 11 yıl iken böbrek nakli ile yaşam süreleri 22 yıl olabilmektedir.

Kişilerin sosyo-ekonomik, kültürel yaşam kalitelerindeki artışın ön plana çıkmasıyla birlikte böbrek nakli de önemli bir konu haline gelmiştir. Böbrek yetmezliği sorunu yaşayan ve diyalize giren hastaların böbrek nakline yönelmesi yaşam sürelerinin ve kalitelerinin artması açısından oldukça önemlidir. Bu bakımdan hastaların en yakın sağlık kuruluşuna giderek böbrek nakli için uygun olup olmadıklarını öğrenebilirler.