Kan Kanseri Nedir?

Kan Kanseri Nedir?

Kan kanseri diğer ismi ile lösemi, kemik içerisinde bulunan kan hücrelerinin görevini yapmaması nedeniyle ortaya çıkan bir kanser türüdür. En yaygın kanser türlerinden biri olarak bilinen kan kanseri, her yaştan insanda ortaya çıkabilecek olan zor bir kanser türü olarak bilinmektedir. Ancak her kanser türünde olduğu gibi kan kanserinde de erken teşhis ile hastayı iyileştirmek mümkün olabilmektedir. Bunun için kan kanseri belirtilerine dikkat edip mutlaka belirtilere göre doktora görünmeli ve gereken kan testlerini yaptırmalısınız.

Sağlıklı bir insan vücudunda bulunan kemik iliği, akyuvar ve alyuvar üretimini üstlenmiştir. Akyuvarlar vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan hücreleri üretir. Alyuvarlar ise vücut geneline oksijen taşıyan kan hücreleri ile kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan trombosit hücrelerini üretmektedir. Lösemi yani kan kanserinde birden beyaz kan hücrelerinin sayısı artmaya başlar. Bu artış birdenbire gerçekleşir ve beyaz kan hücrelerinin yani akyuvarların sayısında anormal bir büyüme görülür. Durum böyle olunca normal akyuvarların belli bir seviyede üretilmesi gerçekleşemez ve üremeleri durdurulamaz. Bu da lösemi hastalığına neden olur.

Zaman geçtikçe yeni üreyen lösemi hücrelerinin miktarı, kemik iliğinde yer alması gereken normal kan hücrelerinin sayısını ciddi anlamda geçer ve kan kanseri belirtilerinin en yaygını olan kanamalar başlar. Buna ek olarak hasta sık sık enfeksiyon kapar. Eğer erken müdahale edilmezse üretilen lösemi hücreleri kan yolu ile tüm organlara yayılabilir. Bu da oldukça zorlu bir sürece giriş yapıldığının resmidir.

Kan Kanseri Türleri Nelerdir?

Kan kanseri türlerine baktığımız zaman bu durumun hastalığın hızına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kan kanseri hızlı ilerlediyse ve belirtileri de çok hızlı görülmeye başlandıysa akut lösemi olarak adlandırılmaktadır. Yavaş ilerleyen ve belirtilerini yıllar içerisinde gösteren kan kanseri ise kronik lösemi olarak bilinmektedir.

Bahsettiğimiz iki kan kanseri türüne ek olarak farklı lösemi tipleri de bulunmaktadır. Bunlardan birincisi lenfoblastik lösemidir. Bu türde lenfosit ismindeki beyaz kan hücrelerinde anormal bir büyüme görülür. Miyelogenöz lösemide ise myelosit adı verilen beyaz kan hücrelerinde anormal bir büyüme olmaktadır. Hastaneye gittiğinizde kan kanseri için yapılacak olan kan testlerinde, hastalığın hangi türde olduğu da öğrenilebilmektedir.