LÖSEMİ NE DEMEK?

LÖSEMİ NE DEMEK?

Halk arasında ilik kanseri veya kan kanseri olarak da adlandırılan hastalığı lösemi denir. İlik kanseri denmesinin nedeni kemik iliğinden başlayan bir hastalık olmasıdır. Trombosit alyuvar ve akyuvar olarak adlandırılan kanda bulunan hücreler kemik iliklerimiz sayesinde kanda bulunurlar. İlk olarak oluşurlar, büyürler, olgunlaşırlar ve akabinde kana karışırlar. İşte lösemi hastalığı da olgunlaşan ve büyüyen kan hücrelerinin olgunlaşmasını ve büyümesini engeller. Aynı zamanda bu kan hücrelerinin sürekli olarak yenilenerek olgunlaşmış vaziyette olanları da küçültür ve işe yaramaz hale getirir. Kan ve lenfler yoluyla bu sayede iliklerde yayılan lösemi hücreleri de kanserin yayılmasını ve büyümesini tetikler. Kan hücreleri ve löseminin olgunlaşmasını engellediği kan hücreleri eşit sayılara gelince kanser meydana çıkar ve hastanın hayatını engellemeye ve kısıtlamaya başlar.

Kanser Hücreleri

Sürekli yayılma eğiliminde olan kanser hücreleri ta ki hastanın kanında olgunlaşmış hücre kalmayıncaya dek sürekli olarak yayılma ve gelişme eğilimi gösterir. En sonunda hastanın kanındaki olgunlaşmış hücreler tükenince hasta ölür. Fakat bu evreye kadar kendini belli eden ve ağır şikayetler sonucu doktora gidildiğinde kendini açık eden lösemi; diğer hastalıklara benzer şikayetler doğurur. Diğer hastalıklardan tek farkı bu şikayetlerin yavaş yavaş değil birdenbire açığa çıkması ve hastaya şok etkisi yaratmasıdır. Daha çok gösterdiği semptomlar sonucunda acile başvurulması ile açığa çıkan löseminin iki adet ana çeşidi vardır. Bu iki çeşit de kendi içinde birçok alt kola ayrılır ve lösemi hastalığının yaklaşık olarak 30 – 40 farklı tarzı ve çeşidi vardır.

Gerekli testler yapılıp da lösemi tanısı konulduktan sonra yapılması gereken şey kanser hücresinin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğuna bakılır. İyi huylu kanser hücresinin belli periyotta ve yüksek doz başlangıçlı kemoterapi ile vücuttan atılması muhtemeldir. Fakat kanser hücremiz kötü huylu ise vücuttan atılması için yüksek doz kemoterapi tedavisinin yanında ve dışında ilik nakli veya kök hücre tedavisi gereklidir. Yapılan tedavilerin yanı sıra hastaya ve ailesine de bu süreç zarfında büyük iş düşmektedir. Hastanın bağışıklığı düşeceğinden ötürü yediğine içtiğine ve gittiği yerlerdeki mikroplardan etkilenme durumuna çok dikkat edilmelidir.