Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemili Çocuklar Haftası

Lösemi ülkemizde çok sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Bu nedenle farkındalığı arttırmak ve löseminin korkulacak bir hastalık olmadığını göstermek için her yılın 2-8 Kasım tarihleri Lösemili Çocuklar Haftası olarak belirlenmiştir. Bu hafta içerisinde pek çok çocuk tarafından şiirler yazılmakta ya da resimler yapılmaktadır. Hatta pek çok okul ya da şehirde bu konuda yarışmalar da düzenlenmektedir.

Lösemili Çocuklar Haftası Etkinlikleri

Lösemili çocuklar haftası ilk olarak LÖSEV tarafından başlatılmıştır. Bu haftada hem lösemili çocukların hayata katılmaları hem de küçük yaş gruplarının bu hastalık hakkında bilinçlendirilmesi sağlanır. Bu nedenle lösemi ile ilgili şiirler yazılır, resimler yapılır ve bunlar için yarışmalar düzenlenir. Böylece çocukların bir yandan eğlenip bir yandan da lösemi hakkında bilgi sahibi olması sağlanır. Çocuklar bir yandan eğlendikleri için lösemiden de korkmamış olurlar.

Lösemili çocuklar haftasında lösemi hakkında bilgiler de verilir bu nedenle gerekli önlemlerin alınması da sağlanır. Yani her açıdan oldukça verimli ve bilgilendirici geçen bir hafta olduğunu söyleyebiliriz. Bu haftanın temel amacı az önce de söylediğimiz gibi hem eğlendirmek hem de bilgilendirmektir. Çünkü lösemi, çocuklarda sıkça görülmektedir ve oldukça zor bir süreçtir. Çocukların her türlü ihtimale karşı bu sürece hazır olması çok önemlidir. LÖSEV tarafından başlatılan ve sürdürülen bu hafta yıllardır oldukça başarılı bir şekilde hedeflerine ulaşmaktadır.

2-8 Kasım tarihleri arasında özellikle okullarda pek çok seminer ve etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde çocuklara ilk olarak lösemi hakkında temel bilgiler verilir ve bilinçlendirme yapılır. Bunların haricinde lösemi haftası ile ilgili yazılar yayınlanır, bahsettiğimiz yarışmalar düzenlenir. Özellikle löseminin belirtilerinin ve nedenlerinin bu haftada çocuklara anlatılması gerekmektedir. Çünkü nedenlerini bilince önlem alması da daha kolay olmaktadır. Bu sayede çocuklar lösemiye neden olabilecek tüm durumlardan kaçınırlar.

Lösemi, kader değildir. Önlem almak, erken teşhis etmek gibi pek çok durum ile löseminin önüne geçilebilmektedir. Bunların sağlanabilmesi için ise lösemili çocuklar haftasını iyi değerlendirmek çok önemlidir. Siz de öğrencilerinizi ya da çocuklarınızı lösemi ile ilgili bilinçlendirebilir ve korkulmaması gerektiğini anlatabilirsiniz.