Lenfoma B Türü 

Lenfoma B Türü

Lenfoma B türü belirtileri genellikle hastanın vücudunda büyüyen büyük bir kitle ile zaman içerisinde vücut içerisinde büyüyen bir kitledir. Bu kitle zaman içerisinde vücutta baskı yapmaktadır. Lenf kanseri aslında daha çok lenf bezleri olarak ifade edilen bezelerin patolojik bir şekilde hızlıca büyümesi ile meydana gelmektedir. Çünkü tümör olarak adlandırılan ve bu büyük kitlenin yer aldığı bölüm içerisinde  çoğunluk ile lenf bezlerinin yer aldığı bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da hastaların büyük bir kısmı boyunlarında, koltuk altlarında ve kasıklarında yer alan bölgelerde yoğun bir şekilde basınç hissettiklerini belirtmektedirler. Lenfomanın belirtilerine baktığımızda aynı zamanda da hastanın bağışıklık sisteminde yaşamsal fonksiyonları bakımından bir takım aksaklık durumları meydana gelmektedir. Sonuç olarak da grip benzeri bulgular ile karşı karşıya kalınmaktadır. Grip hastalığı başladıktan en sonra en geç bir hafta içerisinde iyileşmesi beklenen bir hastalıktır. Buna bağlı olarak sinüzit ve akciğer yolu enfeksiyonları meydana gelir ise hastalığın geçme süresi uzamaktadır. Ancak bu durum eğer haftalarca görülüyorsa ve devam ediyorsa mutlaka bir uzmana görünmesi gerekmektedir.

Lenfoma B Türü Gece Terlemeleri Ve Kilo Kaybı Yapar Mı?

Lenfoma belirtiler içerisinde yer alan lenf bezlerinin genel olarak şişliği göğüs kafesinde ve karın boşluğunda yer almaktadır. Buradaki kitlenin ne kadar çok büyüdüğü fark edilmeyebilir. Fakat zaman içerisinde bu durumun yaratmış olduğu basınç hastada bir takım şikâyetler oluşturmaktadır. Göğüs kafesi içerisinde zamanla büyüyen lenf bezleri göğüs ağırsısı, kuru öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte kendisini göstermektedir. Karın ağrıları, kabızlık ve ishal durumları da lenfoma b türü hastalığının habercisi olmaktadır. Bu yüzden bu tarz belirtilerin olduğu görülen bireyler bu durumu hiçbir şekilde ihmal etmemeli, tıp uzmanlarına görünerek eğer ki lenfoma ile ilgili bir teşhis konuluyorsa konu hakkında detaylı bir şekilde araştırmalar yapılmalıdır.

Lenfoma Tedavisinde Kemoterapi

Lenfoma tedavisinde kemoterapi günümüzde kullanılan oldukça etkili bir tedavi şekli olarak meydana gelmiştir. Kemoterapinin her hastaya uygulanış şekli farklılıklar göstermektedir. Çünkü bunun temel nedeni lenfoma hastasının hangi evreye geldiğidir. Evrelere göre farklı tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Genellikle 3-4 hafta boyunca uygulanmakta ve zamanla 6 kür uygulandıktan sonra ise tedaviden bir şekilde yanıt beklenmektedir. Kemoterapi daha çok kan kanseri olan hastalarda sıkça kullanılmakta ve bir takım sonuç durumları elde edilmektedir.  Lenfoma B türü hastalar için sıkça kullanılan bu tedavi şeklinde önemli başarılar da elde edilmiştir.