Lenfoma Evre 3 b Tehlikeli Bir Evre Midir?

Lenfoma Evre 3 b Tehlikeli Bir Evre Midir?

Lenfoma evre 3 b hastalığının seyrinde yoğun bir tedavi şekli de uygulanabilmektedir. Lenfomanın bu evresinde hastalıkta diğer organlarda tutulum meydana gelmiştir. Bu durum diğer bir anlamda hastalığın başlangıç evresinden daha fazla ilerlemesi olarak da tanımlanabilir. Bu evre de uygulanan tedavi şekli ilk evreye göre biraz daha yoğundur. Tedavi şekli kemoterapi ile gerçekleştirildiği gibi sonuç alınıp alınmamasına bağlı olarak ışın ya da kemik iliği nakli gibi diğer yöntemleri tedavi de uygulama kararı da alınabilmektedir. Bu durumda organların tutulumu önem taşımaktadır. 3. evre ilerlemiş evre olarak kabul edilmektedir. Hastalık bazı durumlarda tedaviye daha kısa bir sürede yanıt verirken bazı durumlarda ise tedaviye daha az yanıt verme eğilimindedir. Böyle bir durumda hasta gözlem altında tutularak tutulumun gerçekleştiği organda cerrahi bir operasyon gerekli ise yapılabilmektedir.

Lenfoma Evre 3 b Evresi Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Lenfoma evre 3 b sürecinde hastalık karnın alt bölgesinde ve dalakta tutulum göstermiştir. Buna göre hastalıkta gerekiyorsa cerrahi süreç başlatılır. Bu aşamada bütün bir kemoterapi uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra yoğun uygulanan bu kemoterapi tedavisi sırasında sağlıklı olan kemik ilikleri de tamamen zarar gördüğünden kemik iliği nakli yapılması gereklidir. Hastalığın 3. evre olduğunu tanımlamak için biyopsi yöntemleri değerlendirilmektedir. Yine 3. evrede kan sayımları da hastalık hakkında genel bir fikir oluşturmaktadır. Aile genetiği de bu hastalık sürecinde önem taşımaktadır. Tedavi sürecinde karaciğerde tutulum olması durumunda ameliyat gereklidir. Bu evrede uygulanan ilk tedavi kemoterapi tedavisidir. Radyoterapi tedavisi cerrahi operasyonların takibinde hemen uygulanmaktadır. Lenfoma 3. evresinde en etkin tedavi yöntemi kemoterapi olarak belirtilmektedir. 3. evrede hastalık tedaviye direnç gösterebilmektedir. Böyle bir durumda ise akıllı ilaç olarak adlandırılan tedavi şekli uygulanmaktadır. İlaç kanserli hücreye direkt olarak ulaşmakta ve tedavi oranı daha yüksek olmaktadır. Lenfoma kanserleri günümüz teknolojisi ile değerlendirildiğinde tedavi aksatılmadığında iyileşme oranı yüzde 90’lara varabilecek kadar ileridedir.

Lefoma Evre 3 b Tedavisi Sonuçları Nasıldır?

Lenfoma evre 3 b organ tutulumu oluşturan bir lenfoma tipi olmasına rağmen doğru bir tedavi şekli uygulandığında tedavi sürecinde güzel sonuçlar alınan bir evredir. Hastalık karaciğer ya da dalakta tutulum göstermiş ise doktorun kararı ve hastalığın seyrine göre ameliyat kararı önem taşır.