Lenfoma Icd 10 Kodu

Lenfoma Icd 10 Kodu

Lenfoma icd 10 kodu genel itibariyle hastalığın tanı kodları olarak nitelendirilmektedir. Doktorlar tarafından sıkça kullanılan bu tanı kodları hastalığın durumuna göre de değişiklik göstermektedir.

Lenfoma rahatsızlığında tanı kodları büyük önem taşımaktadır. Çünkü eğer doğru bir tanı konulursa, doğru teşhis edilirse düzgün bir tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Eğer düzgün bir tanı konulamazsa ve doktorunuz iyi olmazsa tedavi döneminde belli başlı sıkıntılar yaşayabilmeniz oldukça doğaldır.

Lenfoma İcd 10 kodu genel olarak hastalıkların sınırlandırılması, hastalıkların kabul görmüş kriterlere göre değerlendirilmesi dönemini içermektedir. İstatiksel verilerin de toplanmasıyla birlikte seçilen bu tanı koyma kodları özellikle de hastalığın tedavi aşamasında büyük önem taşımaktadır.

İcd 10 kodları içerisinde üç ana kriterler kendileri içerisinde bölünmüş bir şekilde durmaktadır. Bu bölünen blok başlıkları sınıflandırmanın iki eksenini etrafa yansıtmaktadır. Eksenler içerisinde bazı önemli geçiş modu ve bulaşan organizmaların geniş grubu kanserler olarak ayrılmaktadır. Kanser bölümleri bulaşan organizmalar adı altında toplanır. Bu kategorilerinde bir de  II. Bölüm’de ilk eksen, neoplazmın davranışıdır. Neoplazmanın hangi durumda olduğu ve hastayı nasıl etkilediği de bu kısımda önemlidir. Lenfoma icd 10 kodu  davranış içinde eksen, önemli morfolojik türler için (lösemiler, lenfomalar, melanomlar, mezotalyomlar, Kaposi sarkomu gibi) birkaç üç – karakter kategorisi sağlanmış olmasına karşın, çoğunlukla bölgeye göredir.

Lenfoma ICD 10 Kodu Tarihi

Lenfoma Icd 10 kodu tarihi genel olarak eskiye de dayanmaktadır. Sadece lenfoma değil birçok hastalığın sınırlandırılması ve sınıflandırılması amacında kullanılan bu kodlar doktorlar ve hastalar için büyük bir önem taşımaktadır. Hastalığın alt katmanlarına göre de bu kodlar şekillenmektedir. Icd 10 kodları genel olarak tarih bakımından 1895 yıllarına kadar dayanmaktadır. “Hastalıkların ve İlgili Sağlık Problemlerinin Uluslararası İstatistiksel Sınıflandırılması Onuncu Gözden Geçirilmesi, 1893’de yapılmış olan Bertillon Sınıflandırması veya Ölüm Nedenlerinin Uluslararası Listesi olarak adlandırılan bir seri resmi çalışmanın en sonuncusudur.” Ayrıca Cenevre de de bu çalışma üzerine yapılmış ve eklenmiş birçok çalışmada görülmektedir. Bu çalışmalara göre şekillenen hastalık kodları şuan birçok kişiye yardım etmektedir.