İlik Nakli Niçin Yapılır?

İlik Nakli Niçin Yapılır?

Birçok lösemi hastası ya da lösemi hastası olmayan kişilerden gelen ve en çok sorulan sorulardan biri de ilik nakli niçin yapılır sorusudur. İlik naklinin özellikle de yapılmasının belli başlı hastalara yapılacağından bahsedebiliriz. Kan hastalığı olarak da bilinen lösemi ve lenfoma hastalığında hastaların iyileşmesi adına belli başlı tedaviler uygulanmaktadır. Radyasyon tedavisi ise bu tedaviler arasında başta gelmektedir. Radyasyon tedavisinin amacı ise hasta olan kişilerin vücutlarındaki yaygın bir şekilde bulunan hücrelerin ilerlemesinin önüne geçmeye çalışmaktır. Radyasyonun bir numaralı amacı olan bu durumda ise bazen bazı hastalarda işe yaramamaktadır. Kemoterapi ile radyasyonun işe yaramaması durumunda ise kişiler için kemik iliği nakli önerilmektedir. Kemik iliği nakli kişiler için bir numaralı tedavi şekli olmaktadır. Her hasta için kemik iliği nakli önerilmez. Sadece özellikle de bu tarz tedavilerin işe yaramadığı kişiler için kemik iliği nakli yapılmaktadır.

İlik nakli niçin yapılır diyen lösemi ve lenfoma hastalarının çoğu hastalığın ileri seviyede olduğu için bu aşamanın uygulandığını düşünmektedir. Hastalığın ileri seviyede olmasından çok doktorların uygun görmesine bağlı olmaktadır. Özellikle de hastalarda bu tarz tedavilerin işe yaramaması da ilik nakli zorundalığını ortaya getirmektedir. İlik nakli olan kişilerde ise çabuk bir şekilde iyileşmeler görülmekte ve hastalığın gerilemesinde önemli artışlar meydana gelmektedir.

İlik nakli niçin yapılır sorunuzun yanı sıra ilik naklinin önemli yan etkilerini öğrenmek istiyorsanız lütfen aşağıda yer alan bilgi açıklamamızı da okumanızı öneririz.

İlik Nakli Yan Etkileri

İlik nakli olan bazı hastalarda çok da önemli olmasa da yan etkiler mevcut olabilir. İlik nakli yan etkileri olarak da şunları söyleyebiliriz. Alıcı olan lösemi hastasının özellikle de kemik iliği alma aşamasında bazı önemli yan etkileri ve bazı önemli komplikasyonlar mevcut olabilir. İlik nakli yan etkilerinde özellikle de yeni kanser tiplerinin oluşma olasılığı vardır. Yeni kanser tiplerinin normal bir kişiye oranla 5 kat daha fazla oluşma olasılığı bulunmaktadır.

İlik nakli yan etkileri olsa da ilik nakli olan çocuklar bir yıl içinde normal sağlıklarına ulaşmaktadırlar.