Kml Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Kml Hastaları Nasıl Beslenmeli?

 KML hastaları nasıl beslenmeli  konusunda öncelikli olarak KML bir kan kanseri türü olarak, birçok kişide ve özellikle orta yaşlardaki veya yaşlılarda görülebilen bir hastalıktır. KML veya Kronik Myeloid Lösemi olarak geçen bu kanser hastalığında, hasta maalesef vücudundaki direncini çok fazla kaybetmektedir. Yorgun ve halsiz hisseder, herhangi fiziksel bir aktivite yaptığında, anında nefes darlığı yaşar, hafif ateş ve gece terlemeleri yaşar ve daha birçok farklı sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bu yazıda okuyacağınız ve önemli olan konu, KML hastaları nasıl beslenmeli? Malum bir kanser veya kan kanseri hastası her şeyi yiyemez. Hem sağlık açısından, hem de vücudunda direnç olmayacağından, midesi de birçok gıdayı kabul etmeyecektir. Bu sebeple KML hastalarının tüketebilecekleri gıdalar genelde belirlenmektedir.

KML Hastaları İçin Gıdalar

KML hastaları nasıl beslenmeli? Bütün et ürünlerini yemelidir; et, tavuk ve balık. Kırmızı et mutlaka gerekli, çünkü et biliyorsunuz ki kan üretir. Bunların yanı sıra yumurta, kuru fasulye, nohut ve mercimekte tüketebileceği gıdalar arasında yer alır, çünkü vücudun protein alması gerekir. Etlerde dikkat edilmesi gereken konu, yağlı olması ev haşlama, ızgara veya fırında pişirilmesi gerektiğidir. Bunların dışında süt, yoğurt, peynir ve hatta çökelek tüketilebilir. Ekmek, pirinç, bulgur ve makarna, tahıl gıdaları olarak mutlaka yenmesi gerekir ki vücuda enerji girebilsin. Vitamin ve mineral açısından sebze ve meyvelerin taze olarak mutlaka yenilmesi gerekir. Bunları dışında temiz kan yapacak olan bir başka besin ürünü ise pekmezdir. Pekmez ve bitkisel yağlardan üretilen gıdalar mutlaka tüketilebilir.

KML İçin Önemli Bitkiler

Elbette KML hastaları için sadece normal gıda ürünleri değil, aynı zamanda tüketilmesi gereken bazı bitkilerde bulunmaktadır. KML hastaları nasıl beslenmeli sorusuna cevap olarak, hastaların; kuşkonmaz, biberiye ve rezene tüketmeleri gerekir. Bu bitkiler nasıl tüketebilirsiniz? Genelde birçok çocuk ve gençlerin yemekten hoşlanmadığı, fakat yemeklerin çoğunda bulunan bitkilerdir. Dolayısıyla rahatlıkla tüketebilirsiniz. Örneğin kuşkonmaz, haşlanıp soslanarak yenilebilmektedir. Biberiye ise sos veya salata içerisinde tüketilebilmektedir. Rezenede aynı şekilde salata veya yemek içerisinde yenilebilmektedir. KML hastalarının vücuda enerji depolamaları ve tekrar direnç kazanabilmek için çok sağlam ve sağlıklı beslenmeleri gerekiyor.