KML Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

KML Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

 KML hastaları kaç yıl yaşar  konusunda öncelikli olarak KML, yani Kronik Myeloid Lösemi, ağır gelişen kanser türlerindendir. Gelişim aşamasında ise anormal hücrelerin oluşmasına neden olur ve yavaşça kan yoluyla vücuda yayılır. KML kanser türünün, diğer kanserlerden farklı kılan, yıllardır asemptomatik olmasıdır. Burada KML hastaları kaç yıl yaşar sorusunu ele alacağız. KML hastalığı, başta belirtildiği gibi ağır gelişen bir hastalık olduğundan, yaşam süreci diğer kanser hastalıklarına göre daha uzun olmakla beraber, yine de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kanser teşhisi konulan kişilerin en çok sorduğu veya merak ettiği, ölecek miyim veya kaç yılım kaldı gibi sorulardır. Eğer vücudunuzda veya yaşam tarzınızda size ters gelen durumlar varsa, mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

KML Hastalarının Yaşama Oranı

Kronik Myeloid Lösemi hastaları, tedaviye başladıktan sonra veya tedavi sürecinden sonra, yaklaşık 59%’u 5 yıl daha yaşayabiliyor. Bu süreç elbette kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin direnci ve tedavisinin ne kadar iyi olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir. KML hastaları kaç yıl yaşar sorusuna ek olarak, burada belirtilen yaşama oranı bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucu çıkan bir oran olup daha da iyi olan durum, yapılan testler ve araştırmalar sonucunda, birkaç yıl sonra, yaşama sürecinin daha da uzayacağı belirtilmiştir. Bu durum elbette KML hastası olan kişiler için büyük bir şans. KML hastalığı gerçekten çok sinsi bir kanser türüdür. Bu sebeple KML hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı anlamak zaman alabilir. Bazıları yıllık kontrole gittikleri için, kontrole gittiklerinde eğer herhangi bir sorun varsa, anında ortaya çıkıyor ve erken teşhis konularak tedavi imkânı oluyor.

KML Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 KML hastaları kaç yıl yaşar diye baktığınızda aşağı yukarı olabilecek oranları bulabilirsiniz. KML hastalığında, çok enteresan olan ve sıklıkla görülen Philadelphia kromozomu denilen bir sorun çıkabiliyor. KML hastalığı yetişkinlerin 20-30%’unda görülmektedir ve genelde 25-60 yaş arasındaki bireylerde görülür. Bazı durumlarda kemik iliği nakli ile KML hastalığının tedavi edilme olasılığı vardır. KML gibi diğer lösemi hastalıkları, genellikle erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun yanı sıra beyaz ırklarda daha fazla görülür. Çocuklarda ise çok ilginçtir ki, 4 yaşın altında KML hastalığı daha fazla görülmektedir. Lösemi hastalıklarının kısmi de olsa ailevi, yani genetik bir hastalık olduğu da söylenebilmektedir.