Kml Yeni İlaçlar

Kml Yeni İlaçlar

 KML yeni ilaçlar  konusunda bilgi vermeden önce KML, Kronik Myeloid Lösemi olarak bilinmektedir ve kan kanseri türlerinden bir tanesidir. Kronik bir hastalık olduğundan, genel anlamda yavaş ilerleyen bir hastalıktır, fakat erken teşhisi konulduğunda, tedavi ile durdurulabilecek veya yavaşlatılabilecek bir hastalık türüdür. KML yeni ilaçlar, hastalığın daha hızlı tedavi edilmesine ve yan etkilerin ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Erken KML teşhisi konulan hastaların çoğu ilaç tedavisini görmeyi, hastaneden yatmaktansa tercih ediyorlar. Malum hastane psikolojisi ile evde veya hastane dışında tedavi olmanın psikolojisi bambaşkadır. KML hastalığı için çıkan yeni ilaçlardan bahsedeceğiz ve ne kadar işe yaradıklarına bakacağız. Böylece birçok kişinin neden ilaç tedavisini tercih ettiklerini anlayabileceksiniz. Kaldı ki özellikle erken teşhislerde, ilaç tedavisi çok daha kolay olmaktadır.

KML İlaçları İçin Akselere Faz ve Blast Krizi Fazı

 KML yeni ilaçlar arasında kullanılan akselere veya blast krizi fazları, kanser hücresini öldürmek ve tekrar yeni ve temiz kan hücrelerinin sağlanması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eğer hücreler yenilenmezse veya var olan temiz hücreler canlanmazsa, akselere veya blast krizi fazları, hastalığı kronik hale çevirmek için kullanılmaktadır. Böylece hastalık daha ağır ilerleyecektir. İmatinab mesilat akselere fazı, kesin olarak KML tanısı konulmuş, bir başlangıç tedavisi olarak kullanılmaktadır. Eğer KML hastalığı, İmatinab mesilat tedavisine karşı direnirse, bu durumda Dasatinib ve Nilotinib tedavilerine başvurulabilmektedir. KML hastalığı için birçok yeni ilaç tedavileri bulunmaktadır, fakat hastalığın evresi ve durumuna göre hangi ilacın kullanılacağı belirlenmektedir. Bazen de hücre kurtarma tedavisi yapmak gerekebiliyor.

Lökoferez İle KML Tedavisi

 Bir hasta kontrolden geçerken, tanının konulmasının hemen ardından, beyaz küre sayısında, aşırı bir artış görülebilmektedir. Bu durum, maalesef beyin, akciğerler, göz ve diğer organlardaki kan akışında bozukluk ve küçük kan damarlarından ise hasara yol açabilmektedir. Bu durumda, hastalar başlangıç olarak, beyaz kürlerin alınması için, diyaliz makinesine benzer bir makineye bağlanarak tedavi başlatılır. Buna Lökoferez denilmektedir. Beyaz kürenin azalması için sürekli olarak hidroksiüre kullanılmaktadır. Beyaz küre miktarı düşünce, yukarıda bahsedilen İmatinab mesilat tedavisine geçiş yapılabilmektedir ve tedavi devam eder. KML yeni ilaçlar çok önemlidir ve özellikle kadınlarda, gebelik döneminde KML tanısı konulursa, Kemoterapi uygulaması fetal gelişime zarar verebileceğinden dolayı, Lökoferez uygulaması yapılır.