CT Tarama Nedir?

ct tarama

CT tarama nedir konusunda öncelikli olarak taramaları çoğunlukla poliklinikte yapılır, bu yüzden bir tane almak için hastanede olmak zorunda değilsiniz.

CT taramasının bir parçası olarak kontrast boya alırsanız doktorunuza danışın. Boyayı almadan önce, sağlık ekibinin geçmişte kontrast boya, deniz ürünleri veya iyotla reaksiyona girip girmediğini bildiğinizden emin olun. Bu önemlidir, çünkü bu şeylere tepkiler sizi BT taramalarında kullanılan kontrast boyasına tepki verme riski taşıyabilir. Alerjik reaksiyona yakalanma riski varsa, önce kontrast boya test dozuna sahip olabilirsiniz. Geçmişte şiddetli bir reaksiyon geçirmiş olan kişilerin, başka bir reaksiyonun engellenmesine yardımcı olmak için ilaç almaları gerekebilir (genellikle prednizon gibi bir steroid). Bazen bu ilaçların taramadan bir gün önce başlatılması gerekir.

Bazı durumlarda doktorunuz, bir gece ya da testten önce birkaç saat yememeyi ya da içmememizi söyleyebilir. Veya bağırsağınızı temizlemek ve karnın ve bağırsakların içinde görünme şekline girebilecek materyalleri çıkarmak için müshil veya lavman kullanmanız gerekebilir. CT tarama nedir konusunda tüm detaylara göre hareket etmek gerekir.

CT Tarama Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soyunmanız, bir elbise giymeniz ve balenli sütyenleri, mücevherleri, piercing’leri veya görüntüye girebilecek diğer metal nesneleri çıkarmanız istenebilir. CT resimlerini etkileyebileceğinden protezleri, işitme cihazlarını, saç kliplerini vb.

Bir radyoloji uzmanı CT taraması yapar. Bir kalp pili, infüzyon portu veya başka bir implante edilmiş tıbbi cihazınız varsa teknisyeni bilgilendirin. Bu sizi bir CT taraması yapmanıza engel olmayacaktır, ancak bu alan taranırsa daha fazla dikkat gösterilebilir.

CT Tarama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tarayıcı büyük, çörek şeklinde bir makinedir. Tarayıcının ortasındaki deliğin içinde ileri geri kayan ince, düz bir masa üzerinde uzanıyorsunuz. Tablo açıklığa doğru hareket ederken, bir x-ışını tüpü tarayıcı içinde döner ve çok küçük x-ışını ışınlarını kesin açılarla gönderir. Bu ışınlar hızla vücudunuzun içinden geçer ve tarayıcının diğer tarafında algılanır. Tarayıcı açılıp kapanırken uğultulu ve tık sesi duyabilirsiniz.

CT taraması sırasında muayene odasında yalnız olacaksınız, ancak teknoloji uzmanı her zaman sizi görebiliyor, duyabiliyor ve sizinle konuşabiliyor olacak. CT tarama nedir konusunda tüm bilgiler bu şekilde sizlerle paylaşılmış oluyor.