Lösemi Nedir? 6.Sınıf

Lösemi Nedir? 6.Sınıf

Lösemi nedir 6.sınıf,  lösemi diğer adıyla bilinen ismi kan kanseridir. Her şeyin bir sistemi ve düzeni olduğu gibi insan vücudunun da kendi içinde bir işleyişi vardır. İnsan vücudunun işleyişinde bir aksama yaşandığı zaman bir tür hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Lösemi de kemik iliğinde oluşan kan hücrelerinin kontrolsüz büyümesinden kaynaklanan bir kanser türü olmaktadır. Kan hücrelerin oluştuğu ana birim bölümü kemik iliğidir. Kök hücrelerinde var olan bir bozulma kötü hücrelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kan kanseri çocuklarda ve 50 yaş üstü kişilerde daha fazla görülmektedir. Löseminin nasıl ve neden oluştuğu tam olarak bilinmektedir. Normal kök hücreleri 3 tip görevi bulunmaktadır. Kırmızı kan hücreleri kalp, beyin ve akciğere yardımcı olup, oksijen taşımaktadır. Kan pulcukları yaralanmalarda meydana gelen kanamaları engelleyerek vücutta tıpa görevi görmektedir. Beyaz kan hücreleri bağışıklık sistemi kontrol etmektedir. Mikropların öldürülmesini sağlayarak vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

 

Lösemi Nedir? 6.Sınıf Ne Hızla İlerler?

Löseminin hızlı ilerlemesi veya kötü hücrelerin çoğalması kişinin vücudun yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kanserli hücreler normal hücreler gibi çalışmadıkları için sağlıklı hücrelerinde öldürerek kötü hücrelerin çoğalmasına neden olmaktadır. Kırmızı hücrelerin azalmasından kaynaklanan anemi gibi bir çeşit vücut renginde düzensizlik olmaktadır. Lösemi kalıtsal bir hastalık olmayıp, kesinlikle bulaşıcı değildir.

 

Lösemi Nedir 6.Sınıf Lösemi Kanserinin Belirtileri

Lösemi nedir? 6.sınıf, kanserli hücreler normal hücreler gibi birlikte vücutta dolaşmaktadır. Lösemi hücrelerinin en çok nerede yoğunlaşırsa o bölgede ağrı görülmektedir. Kan tahlili sırasında da erken teşhis edilebilmektedir. Tam kan sayımı yapılarak normal hücrelerin sayısı belirlenmektedir. Ana hücre olan kemik iliğinden örnek alınarak hastalığın oluşma nedeni ve tedavi süreçleri belirlenmektedir. Lösemi hastalarının tanı sırasında kromozom yapılarında incelenmektedir.

Belirtileri;

* Ateşlenme,
* Yemek yeme de zorlanma,
* Nefes alma da zorlanma,
* Vücudun çeşitli bölgelerinde kırmızı noktalar ve morarmalar görülmesi ,
*Vücut renginde beyazlama,
*Kemik ağrıları ve aşırı zayıflama,
*Yaralanmalarda aşırı kanama.
Kemoterapi; İlaçlar serum, hap ve iğne şeklinde hastalara verilmektedir. Kontrolsüz büyüyen kötü hücreleri engelleyerek çoğalmasını durdurup, yok etmektedir. Normal kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayarak iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Radyoterapi; Lösemi nedir? 6.sınıf tedavisi için, ışın tedavisidir. En ağır tedavi şeklidir. Vücuda verilen ışınların kötü hücreler öldürülmektedir.

Kemik iliği Nakli; vericiden alınan sağlıklı kan hücreleri hastaya verilerek vücudun normal kan hücreleri üretmesine yardımcı olmaktadır.

Lösemi kan kanseri diğer tüm hastalıklar gibi hastanın aşırı moral bozukluğunda iyileşmeyi engellemektedir. Hastaların her zaman psikolojik olarak kendilerini hep iyi hissetmeleri tedaviye yardımcı olduğu görülmektedir.