Böbrek Satmak İsteyenler Satabilir Mi?

İnternette ev, araba, eşya satar gibi böbrek satmak isteyenler ortaya çıktı. Uzmanların bu konuda net uyarısı var: Böbrek satan da bu işlemi yapan doktor da suç işliyor!

Böbrek satmak isteyenler çeşitli blog siteleri aracılığıyla organlarını satarak para alıyorlar. Bu konuda bazı haberleri derleyerek size bilgi vermeye çalışacağız.

19 yaşında genç bir bayana ait “yaşamımın yarısını veriyorum” söylemi bunlardan birisi. Sebebinin ise maddi yetersizlik olduğunu belirtiyor. Kişiler bazı bloglara ilan vererek yaşlarını, kan gruplarını ve bu nakil işleminden ne kadar para istediklerini belirtiyorlar. Böbrek satmak isteyenler bir ev, araba satar gibi “sağlıklıyım, herhangi bir sağlık problemim yok” gibi ibarelerle satışa koydukları böbreklerini 100-300 bin liraya sattıkları belirtiliyor. Uzmanlar verilen ilanları aradıklarında gerçek kişiler olduklarını ve hala alıcı bulamadıklarını belirliyor.

“Yaşamımın Yarısını Veriyorum”

Verilen ilanlarda bir ilan göze çarpıyor. 19 yaşındaki bir bayanın sadece yaş ve kan grubu yazdığını gören uzmanlar kendisiyle irtibata geçmek istiyor. Genç kadın nerede oturduklarını soruyor. Bunu sorma sebebi ise ilan verenlerin bir kısmının seyahat edecek durumda olmamaları. Uzmanlar kendilerinin de İstanbul’da oturduklarını aktarıyorlar. Böylece böbrek satışı için yapılacak ilk engelin kaldırılması sağlanmış olunuyor. İkinci konu ise böbreğin fiyatı. Uzmanlar fiyatı sorunca 250-300 bin lira arası bir fiyat belirlediğini söylüyor genç kadın. Uzmanlar bu kadar para vermeyeceklerini söyleyince genç kadının cevabı oldukça dikkat çekici: “Ben de yaşamımın yarısını veriyorum.” Genç kadın böbreğini maddi yetersizlikten ötürü sattığını aktarıyor.

Göz Ameliyatı

Uzmanlar ilanlardaki başka bir numarayı çeviriyor. Hattın diğer ucunda bir erkek bulunuyor. İstanbul’da ikamet ettiğini söyleyen kişinin verdiği ilanda fiyatı yazmadığını ve ne kadar istediği soruluyor. Adamın verdiği cevap oldukça dikkat çekici: “Piyasayı fazla bilmiyorum. Gözlerimden rahatsızım, ameliyat olacağım onun için satıyorum gönül ister ki bağışlayayım.” Uzmanlar 100 bin TL verebileceklerini söylediklerinde adam da kabul ediyor fakat uzmanlar telefonu kapatıyorlar.

Tamamen Yasa Dışı

Ankara Barosu’ndan Sağlık Hukuku Kurulu Başkanı Berna Özpınar’ın yaptığı açıklamaya göre, internet üzerinden gerçekleştiren bu tip organ satışlarının tamamen yasa dışı olduğu belirtiliyor. Bir kişinin rızası dahilinde olsa bile herhangi bir organın menfaat karşılığı satılmasının büyük bir suç ve cezai yaptırımlarının olduğunu belirtti.

Kaynak: Milliyet