Lösemi Neden Olur?

lösemi belirtileri
Lösemi neden olur konusunda sizlere gerekli bilgileri aktarmaya çalışacağız. Lösemi genellikle bir çocuk durumu olarak düşünülür, ancak aslında daha fazla yetişkin etkiler. Erkeklerde, Afrikalı-Amerikalılardan daha çok kadınlarda ve beyazlarda daha yaygındır.

Lösemi önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok . Bu var Kanser senin içinde kan hücrelerinin beyaz sayısında artışa neden olduğu kan hücrelerinin vücudunuzda. Onlar, vücudunuzun sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerini ve trombositleri dışarı çıkardılar. Tüm bu ekstra beyaz kan hücreleri doğru çalışmıyor ve bu da sorunlara neden oluyor.

Lösemi Neden Olur? Nasıl olur?

Kanın üç türü vardır: enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücreleri, oksijeni taşıyan kırmızı kan hücreleri ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan trombositler.

Her gün, kemik iliğinde milyarlarca yeni kan hücresi yapılır – bunların çoğu kırmızı hücrelerdir. Fakat lösemi olduğunuzda, vücudunuz ihtiyaç duyduğundan daha fazla beyaz hücre yapar.

Vücudunuzda iki ana tip beyaz kan hücresi vardır: lenfoid hücreler ve miyeloid hücreler. Lösemi her iki tipte de olabilir.

Bu lösemi hücreleri normal beyaz kan hücrelerinin yol açtığı enfeksiyonla savaşamazlar. Ve çok fazlaları olduğu için, ana organlarınızın çalışma şeklini etkilemeye başlarlar. Sonunda, oksijeni sağlamak için yeterli alyuvar hücreleri, kanı temizlemek için yeterli trombositler veya enfeksiyonla savaşmak için yeterli normal beyaz kan hücreleri yoktur.

Enfeksiyon ile birlikte, bu anemi , morarma ve kanama gibi sorunlara neden olabilir. Lösemi neden olur  bu konuda ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olmak gerekir.

Lösemi Neden Olur Ve Türleri

Lösemi iki şekilde gruplandırılmıştır:

  1. Ne kadar hızlı gelişir ve kötüleşir
  2. Hangi tipte bir kan hücresi bulunur (genellikle miyeloid veya lenfoid)

Bu türler daha sonra iki kategoriden birine konur: akut veya kronik .

  1. Akut lösemi, anormal kan hücrelerinin çoğunun olgunlaşmamış olduğu ve normal işlevleri yerine getiremediği durumlarda olur. Çok hızlı kötüleşebilir.
  2. Kronik lösemi, bazı olgunlaşmamış hücreler olduğunda oluşur, ancak diğerleri normaldir ve normal olarak işlev görebilir. Bu kötüleştiği, ancak daha yavaş olduğu anlamına gelir.

Lösemi Neden Olur Nedenleri

Kimse lösemiye neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyor. Onun var olan bazı anormal kromozomları var, ama kromozomlar lösemiye neden olmaz. Lösemi neden olur konusunda bu yüzden tam bilgi sahibi olmak gerekir.