Böbrek Nakli İçin Yapılan Testler

Böbrek nakli canlı vericilerden ya da kadavralardan yapılır.

Aralarında kan bağı olan akraba olan kişilerden, alınan böbrekler hastanın vücudu ile daha iyi uyum sağlar. Bu tür canlı vericilerden yapılan ameliyatlarda, böbrek nakli için gerekli testler yapılır. Hasta ve vericisi önceden ayrıntılı bir şekilde incelenir, en uygun şartlar hazırlandığında nakil gerçekleştirilir. Bundan dolayı canlı vericilerden yapılan nakil daha başarılı olur, ameliyat riski ise az olur.

Bununla birlikte, kadavra böbreği bekleyen hastalarında nakil öncesinde, böbrek nakli için gerekli testleri yapılır ve nakil için beklemeye hazır hale getirilir. Son dönemlerde yeni ilaçların da devreye girmesi ile kadavradan yapılan nakillerin başarı oranı bir hayli yükselmiştir.

Böbrek nakli çok iyi bir tedavi yöntemidir. Ancak bazı durumlarda nakil sonrasında değişik problemler çıkmaktadır bu sorunları en aza indirmek için nakilden önce ayrıntılı incelemeler yapılır. Böbrek nakli için gerekli olan testler şunlardır:

  1. FİZİK MUAYENE: Böbrek nakline aday olabilmek için ayrıntılı bir şekilde muayene yapılır. Genel muayene ile birlikte, kulak burun boğaz, diş muayenesi ve kadın hastalar için jinekolojik muayene de önem taşır. Her hangi bir sorun çıkarsa tedavi edilir.
  1. KAN İNCELEMELERİ: Bu incelemeler diyaliz tedavisi, karaciğer fonksiyonları, kan sayımı, sarılık ve bulaşıcı hastalıklara yol açabilecek virüsler konusunda bilgi verir.
  1. BAKTERİYOLOJİK İNCELEMELER: Nakil ameliyatından sonra uygulanan ve böbrek reddini önlemeye yönelik tedaviler vücut direncini azaltır. Bu durum bazı sinsi hastalıkları tetikler, yapılacak bakteriyolojik incelemeler ile bu iltihapların kaynağı bulunup, gerekli tedaviler yapılır. Vücut iltihaplardan temizlendikten sonra böbrek nakli yapılmasına onay verilir.
  1. RADYOLOJİK İNCELEMELER:

Göğüs filmi: Kalp ve akciğerde herhangi bir hastalık olup olmadığını kontrol etmek için yapılır.

Mide filmi: Midede herhangi bir hastalığı varsa, nakil öncesi tedavi olması önemlidir. Çünkü nakil sonrasında kullanacağı ilaçlar mideye zararlı olabilir ve ülser kanamasına yol açabilir.

Mesane filmi: Bazı hastalarda idrar yaparken, mesanedeki idrar böbreğe taşabilir ve böbrek iltihabına sebep olabilir. Bundan dolayı idrar sondası takılıp filmler çekilir ve ona göre değerlendirilir.

Ayrıca, hastanın genel sağlık durumu kontrol edilir, elektrokardiyografi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi gibi testler de yapılır. Böbrek nakli için gerekli olan bu incelemeler sonucunda hekimler gerekli tedbirleri hastalara tavsiye ederler.

Benzer Konular: