Erken Teşhis İçin Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Erken Teşhis İçin Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma belirtileri lenf kanserinin ilk zamanlarında fark edilirse hastalığın tedavisi daha kolaydır. Bu belirtilerin erken fark edilmesi hayat kurtarıcıdır. Erken teşhis tüm kanser türleri için son derece önem taşımaktadır. Lenfoma bir diğer adı ile lenf kanseri bağışıklık sistem için büyük önem taşıyan aynı zamanda lenfatik sistem denilen yapılanmada görülen kanser türüdür. Lenfoma beyaz kan hücresi olan lenfositleri hedef alan bir hastalıktır. Lenf kanserinin klasikleşmiş belirtileri arasında boyunda lenf bezlerindeki büyümeler olarak bilinmektedir. Boyunda her görülen kitle ya da benzeri şeyler lenfoma mı oldum? sorusunu akla getirmemelidir. Her kitle lenfoma değildir. Ancak lenf kanserinin en fazla görüldüğü yerler de lenf bezleridir.

Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

 Lenfoma da erken teşhis önemlidir. Lenf kanserinin bazı belirtileri hastalığın tanısını koymak anlamında önem taşımaktadır. Lenf kanserini tıp dünyası iki başlık altında incelemektedir. Hodgking lenfoma ve Hodgking olmayan lenfomadır.  Hodgking lenfoma beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan lenf dokusu kanseridir. Hodgking olmayan lenfoma ise; kötü huylu lenfoid diye tabir edilen hücrelerin lenf dolaşımı içerisinde diğer organlara yayılmasıdır

 Lenfoma belirtileri ise;

  • Hiç ağrı belirtisi vermeden boyunda oluşan lenf büyümeleri,
  • Nedensiz ateş ve kilo kaybı,
  • Özellikle gece boyunca rahatsız edici boyutta terleme,
  • Sürekli halsiz hissetme ve çok çabuk yorulma.

Göğüste şiddetli ağrı ve öksürük ve karın bölgesinde anormal şişlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Ancak bu belirtiler de illa lenf kanseri olduğunuz anlamına gelmemektedir. Bunu anlamanın en kolay yolu elbette ki uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Lenfoma hastalığında en çok risk altında olanlar ise şöyle sıralanmaktadır. Tarım ilaçları ve kimyasal maddelere sık sık maruz kalanlarda lenfoma görülme olasılığı daha fazladır. Böcek ve bitki ilaçları ile uğraşmak, radyasyona maruz kalmak ve genetik faktörlerin de lenfoma da etkili olduğu sıkça dile getirilmektedir. Lenfoma belirtileri konusunda tereddüt yaşıyorsanız işin uzmanına danışmanız doğru bir karar olacaktır. Lenf kanserini tedavi etme seçenekleri ise farklı yöntemler uygulanarak yapılmaktadır. Hodgking lenfoma da uzun süre tedavi bile gerekmeyebilir. Hodgking dışı lenfoma da ise kemoterapi, kök hücre tedavisi, radyoterapi ve kemik iliği tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır.