Böbrek Veren Kişi Kaç Günde İyileşir

Böbrek naklinde amaç, çalışan bir böbrekle hastayı bağımsız hale getirmek, yaşam kalitesini artırmak, normal hayatına devam etmesini sağlamaktır.

Verici olmanın faydaları:

*Ailenizden herhangi birinin sağlığına kavuşma şansı vardır.

*Kardeşinizin, çocuğunuzun ya da eşinizin haftada 3 kere hemodiyalize girmesi ya da günde 4 kere periton değişimi yapması, arada hastalanması ve zaman içinde bunların sıklaşması, şiddetinin artması, bunlara bağlı olarak da, sağlık ve psikolojisinin bozulması bütün aile bireyleri için sıkıntılı durumdur.

*Böbrek veren kişinin hasta ve ailesinin yaşam kalitesini artırma şansı olacaktır.

*Böbrek veren kişiye tüm tıbbi testler ayrıntılı olarak yapılır, sonra son kararı tüm hekimlerin bulunduğu bir konsey verir. Verici olma ya da olamama kararını hiçbir hekim tek olarak veremez.

*Burada amaç ailede iki hasta değil, sağlıklı iki aile bireyi oluşturmaktır.

Her ameliyatta olduğu gibi böbrek vericisi olmanın da ameliyat riski vardır. Bundan dolayı hiç kimse ameliyatın % 100 başarılı olacağı garantisini veremez. Bununla beraber ameliyat riski, safra kesesi, fıtık v.s gibi basit ameliyatlar gibidir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün kesi yerinde ağrı oluşur. Böbrek veren kişi genellikle ameliyatın 4. gününde hastaneden taburcu olur. Beş gün içinde normal yaşama döner.

Ameliyattan, aylar ya da yıllar sonra böbrek veren kişinin tansiyonunda bir miktar yükselme olabilir. Bu tansiyon yükselmesi nakil öncesi tansiyon yükselmesi ile aynı orandadır.

Ameliyat günü önce böbrek veren kişi, sonra böbrek alıcısı ameliyata alınır. Ameliyattan önce böbrek vericisi, sonra ise böbrek alıcısı çıkar. Alıcı ile verici ameliyat sonrası odalarına alınarak, sık bir şekilde tansiyon, ateş ve nabız takipleri yapılır. İdrar ve kan tahlilleri devamlı yapılır.

Ameliyat sonrası 8 saat ağızdan herhangi bir yiyecek ve içecek alınmaz.

Ameliyat sonrası en zor geçecek zaman ilk 12 saattir. Böbreğini, böbrek nakli ameliyatı ile yakınına bağışlamış olan bir verici ertesi gün kendini küçük ameliyat kesileri sayesinde oldukça iyi hisseder. Böbrek veren kişi genellikle ikince ve üçüncü gün kendisini evine gidebilecek kadar iyi hisseder. Aynı durum alıcı içinde geçerlidir.