Lenfoma 3.Evre Tedavisi

Lenfoma 3.Evre Tedavisi

Lenfoma hastalığına sahip olan kişiler içerisinde hastalığın durumuna göre evreler bulunmaktadır. Lenfoma hastalığının bulunduğu bu evrelere göre alternatif yöntemlerle birlikte tedavi şekilleri belirlenir. Lenfoma 3.evre içerisinde olan bir hasta için tedavi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak bu hastalığın tedavisi, fiziki muayene, biyokimsayal analizlerle belirlenmektedir. Vücutta meydana gelen şişliklerden alınacak olan parça sayesinde biyopsi yapılır. Bu biyopsi sonucuna göre hastalığın kişi de olup olmadığı da belirlenir. Eğer kişi bu hastalığı gerçekten taşıyorsa hastalığın evresi belirlenmelidir. Hastalığın evresine göre de tedavi yöntemi izlenecektir. Genellikle Lenfoma 3.evre tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaktadır.

Kemoterapi ile radyoterapinin canlı ve sağlıklı kemik iliği hücreleri de ölebilmektedir. Bu sağlıklı hücrelerin ölmemesi için de hastanın bir an önce kemik iliği nakli ameliyatını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu ameliyatı gerçekleştiren hastalarda iyileşme oranı ciddi bir şekilde artmaktadır.  Lenfoma 3. Evre tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılan ameliyat yolunun yanı sıra bekle ve gör tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Hasta bekle ve gör tedavisi içerisinde klorambusil, fludarabin ve monoklonal antikorlar ile tedavi edilmeye ve hastalığında iyileşme meydana gelmesini beklemeye çalışılır. Bu antikor tedavi yöntemleri ise bazı hastalarda oldukça işe yaramaktadır.

Lenfoma 3.evre tedavisi için iyi bir doktor seçimi oldukça önemlidir. Bu yüzden bu hastalıkla ilgili tecrübe edinmiş doktorları tercih etmeye büyük önem gösteriniz.

Lenfoma 3.Evre Tedavi Testleri

Lenfoma 3.evre tedavi testleri içerisinde en yaygın olarak bilineni ise genetik testleridir. Genetik testi bu hastalık için büyük bir önem taşımaktadır. Lenfoma olduğu hücrenin genel yapısı incelenir ve bu yapının bir alt tipinin doğru bir şekilde tanımlaması yapılmaya çalışılmaktadır.

Burada alınan sonuç ile lenfoma hastalığı için yapılan tedavi sonucu önemli ölçüde uyuşmaktadır. Tanının kesin bir şekilde konulmuş olması gerekmektedir. Eğer lenfoma tanısı kesin bir şekilde konulduysa daha sonra hastalığın hangi evrelerde seyrettiği belirlenmelidir. Eğer hastalık birinci ve ikinci evre içerisindeyse erken teşhis dönemi içerisinde olduğunuz dönemdir. 3. Ve 4. Evreler ise genel olarak daha ileri seviye denilmektedir. Hangi seviye olursa olsun hastalığın tedavi edilmesi için mutlaka pozitif olmak hayat kurtarmaktadır.