T Hücreli Lenfomada  Kemoterapi

T Hücreli Lenfomada  Kemoterapi

Kemoterapi ilaçla tedavi demektir ve daha çok kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kanserin türüne büyüklüğüne ve evresine göre Şekil alan kemoterapi tedavi yöntemi yan etkileri ve uygulama süresi ile değişiklik gösterebilir.

 Kemoterapi nedir?

 Vücutta bulunan tümörün ilaçla tedavi edilmesi anlamına gelen kemoterapi Kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önleyerek onları hasar verir. Kanserin büyümesini önlemek tümörün büyümesini yavaşlatmak ve kanser hücrelerini yok etmek amacıyla kullanılır. Lösemide, T hücreli lenfomada  kemoterapi en önemli tedavi yöntemlerindendir çünkü lösemide kanserli hücreler kanın içerisinde bulunur ve bu durumda cerrahi operasyon oldukça zordur. Kemoterapi ilaçları birçok çeşit de bulunur bunların bir kısmı mevcut tümöre doğrudan etki eder diğerleri ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudun kendi savunma mekanizmasına destek olur. Hedefe yönelik kemoterapi olarak adlandırılan kemoterapi tedavi yöntemi tümör hücresinin ilerlemesini engeller. Her ilacın yan etkisi farklıdır. Her hastanın vücudu da ilaca farklı tepkiler verebilir. Kemoterapide tümörün cinsi yaygınlık durumu hastanın yaşı genel durum ve diğer bütün bilgiler önemlidir. Hastaneye yatırarak uygulanan tedaviden sonra 1- 2 haftalık istirahat sureleri bulunur. Tedavinin arası çok uzatıldığında tümör kendini toparlayabilir o yüzden çok fazla boşluk bırakmak doğru değildir.

Kemoterapi ilaçları hap olarak alınabilir mi?

Kemoterapi ilaçları hap olarak alınabilir serum içerisinde karıştırılarak da verilebilir. Evde alınan haplar da en az damar yoluyla alınan serumlar kadar etkili olduğu için eksik ya da yanlış kullanılması doğru değildir. Kemoterapinin yan etkileri vardır. Ancak her hastada her zaman görünmeyebilir. Yan etkilerinin başında bulantı ve kusma gelir. Kemoterapinin en sık görülen ve en korkulan yan etkisi saç dökülmesidir. Ancak bilinmelidir ki kemoterapi sürecinde dökülen saçlar tekrar çıkmaktadır. Hastanın hastalık, T hücreli lenfomada  kemoterapi evresinde yan etkilerde uzman tarafından bir Psikolojik destek alması önerilir. Saç dökülmesinden sonra peruk, bandana, eşarp vb. kullanmakta sakınca yoktur. Saç dökülmesini önlediği iddia edilen ilaç ve buz şapkaları bazı yan etkilerinden dolayı önerilmez. Kemoterapi uygulanırken hasta da halsizlik görülebilir hafif yürüyüş ve egzersiz programları bu sıvı almak günlük aktivitelerin planlanması gibi çözüm önerileri üretilebilir.