İlik Nakli Sonrası

İlik Nakli Sonrası

İlik nakli sonrası, nakil geçiren kişilerin mutlaka yaşamlarına ve hayat standartlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. İlik nakli bu açıdan oldukça büyük bir öneme sahiptir. İlikten sonraki yaşamı daha kaliteli yaşamak isteyenler mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir.

Besin düzeyi bu anlamda büyük önem taşır. Besin düzeyine ve yediklerine dikkat etmeyen kişiler oldukça zorluklar yaşayabilmektedirler. Bu yüzden ilik nakli sonrası kişilerde beslenme ve diyet programlarının mutlaka devam ediyor olmaları gerekmektedir. İlik naklinden hemen sonraki 40 gün çok büyük önem taşımaktadır. İlik naklinden hemen sonraki 40 günde düzensiz besin ve hazır besin yenilmemesi gerekmektedir.

Hazır besinlerin yanı sıra sıcak yemek yemekten mümkün olduğunca uzak olmanız gerekmektedir. İlik nakli sonrası enfeksiyon riskinin epeyce fazla olmasından dolayı kişilerin mümkün olduğunca enfeksiyondan uzak durması gerekmektedir. İlik nakli sonrası takip oldukça büyük önem taşımaktadır. Enfeksiyon herhangi bir şekilde oluşmasının önüne geçilmeye çalışılmalıdır. Bu yüzden de enfeksiyon konusunda kişiler kendilerine çeki düzen vermeleri gerekmektedir.

Dışarıdan eve geldiğinizde mutlaka ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Ellerinizi yıkamanız dışında, dışarıdan gelenleri mutlaka uyarmanız gerekmektedir. Onlarında sizin gibi el alışkanlığı kazanması gerekmektedir. Bu açıdan mümkün olduğunca evde yatak takımlarınızı 3 günde bir değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca kullandığınız ayakkabılarında mutlaka rahat ve yumuşak olmaları da gerekmektedir. Bir yıl boyunca parfüm ve kolonya gibi alkollü şeyleri kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.

İlik Nakli Sonrası Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

İlik nakli sonrası tüketilmemesi gereken gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar hem sağlığımız açısından hem de enfeksiyon riski taşımalarından dolayı da kullanılmaması ve kesinlikle de tüketilmemesi gereken yiyecekler olmaktadır.

Pişirilmeden sadece su katılarak hazırlanan hazır çorbalar, baharatlı, biberli ve farklı yapay soslar, ağır baharatlar, hazır yoğurtlar, fast food yiyecekleri, çiğ soğan ve sarımsaklar, içmek için sadece musluk suyu ile su içebilmek, mangal, midye, kokoreç, kebap, pide, sakatat vb. gıdalar kesinlikle tüketilmemesi gereken gıdalar olmaktadır. Bu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalı ve kişilerin bu gıdalar dışında kalan gıdaları da belli bir miktar ve doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.