İlik Nakli Arayanlar

İlik Nakli Arayanlar

İlik nakli amacında temel prensip ise kan hücrelerinin yapımını sağlamaktır. Kan hücrelerinin yapımıyla birlikte ana kök hücrelerinden sağlam olan donörlerden alınarak hastalıklı olan kişilere nakledilmektedir.

İlik nakline ihtiyaç duyan kişilerde bazı kötü hüylü tümörler ilerlemektedir. Kötü huylu tümörlerin yanı sıra başka hastalıklara da rastlanılmaktadır. İlik nakli hastalıklarda ilk amaç olmamaktadır. Öncelikle ilaçla tedavi ve kemoterapi, radyoterapi gibi farklı tedavi amaçları sürdürülmektedir. Eğer bu tedaviler işe yaramazsa ve kişilerin hastalığın ilerlemesinden dolayı kişiler ilik nakli arayışı içerisine girebilirler. Bu durumda kişiler için uygun doku hücrelerinin olması gerekmektedir. Uygun doku hücreleri akrabalardan da gelebilmektedir. Ya da doku hücresi uyuşan kişilerden ilik nakli edilebilmektedir.

İlik nakli arayışında öncelikle birinci dereceden kardeşlerden doku örnekleri alınması gerekmektedir. Eğer herhangi bir uyuşma görülmezse bu sefer doku uyuşması sağlanacak başka kişilerden arayış yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte kişiler kendi kök hücrelerini de kemoterapi tedavisi yapılmadan önce dondurularak kemoterapi tedavisinden hemen sonra nakledilerek kişinin iyileşmesi sağlanabilir.

İlik nakli arayanlar öncelikle kardeş tedavisine olmazsa da ilik nakli bağışı yapan organizasyonlara müracaat etmeleri gerekmektedir. İlik nakli arayanlar kokhucrebagisla.org ile bağlantıya geçmeleri önerilmektedir. İlik nakli arayanlar böylelikle ilik nakli bulma konusunda bir adım daha ilerleyebilmektedirler.

İlik Nakli Nasıl Alınır?

İlik nakli vericisi olmak istiyorsanız doku uyumunuzda eğer sağlanırsa bundan sonra sizi bir takım adımlar beklmektedir.

İlik nakli ameliyathanelerde önemli steril koşullarda alınmaktadır. İlik nakli yapacak olan kişiler genel anesteziye alınmaktadır. Genel anestezi altında kişiler ameliyathanede bu konuda uzman doktorlar tarafından ameliyat edilmektedirler. Vericinin leğen kemiğinden özel yöntemler eşliğinde alınan kemik iliği de bir iki torbaya alınmaktadır. Özel koşullar altında saklanmaktadır. Bu işlemden bir iki  hafta önce vericiden özel koşullar altında kan alımı yapılır. Bunun nedeni de ameliyat anında kaybedilecek kanı geri vermek için hastanın kendi kanı saklanarak daha sonra ameliyat anında hastaya geri verilmektedir. İlik nakli nasıl alınır ile alakalı tüm sorularınızı sizlere doktorunuz en iyi cevabı verebileceğini belirtebiliriz.