Hepatit B İlik Nakli

Hepatit B İlik Nakli

Hepatit B genel olarak kolay bir hastalıktan daha sonra siroz ve karaciğer kanserine kadar uzanan bir hastalık türü olabilmektedir. Hepatit B virüsü akut ya da kronik olarak hastaları rahatsız etmektedir. Kronik enfeksiyon ömür boyu sürebilen bir enfeksiyon türü olabilmektedir. Hepatit B türünden kurtulmanın en iyi yolu ise aşı olabilmektir.

Hepatit B hastalığının kronik ve akut olan bu iki farkında farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle de kronik hepatit b hastalığında ise ilaçla tamamen tedavi edilebilme mümkün olabilmektedir. Kişiler tamamen iyileştirebilmek için karaciğerlerinin korunması oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hepatit B tedavi işlemlerinde ise kesinlikle uzman kişilerden yardım alınması çok büyük bir öneme sahiptir. Tüm kronik Hepatit B hastalarında tedavi gerekli değildir. Hepatit B ilik nakli konusunda da önemli olan bir hastalık türü olmaktadır.

Hepatit B ilik nakli yaptırılması gerekilen hastaların ileri seviyede hastalıklarının devam ettiği bilinmektedir. Çünkü hastaların genelinde öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanırken, Hepatit B hastalığında da ilik nakli yapılması için öncelikle ilaçla tedavi yapılması gerekmektedir. İlaçla tedavi yöntemi eğer işe yaramazsa o zaman mutlaka kişinin hepatit b ilik naklini gerçekleştirmesi büyük bir öneme sahip olmaktadır. İlik nakli bu anlamda da Hepatit B hastalarına önemli bir yardım sağlayabilmektedir.

İlik Naklinde Dikkat Edilmesi Gerekilenler

İlik naklinde kişilerin dikkat etmesi gerekilen önemli noktalar bulunmaktadır. Eğer kişiler ilik naklinde bulunacaklarsa mutlaka daha önce geçirdikleri hastalıkları söylemeleri ve hastalık öyküleriyle alakalı bilgi vermeleri gerekmektedir.

Hepatit b ilik naklinde büyük ölçülerde başarı elde edilen operasyonlardan sayılmaktadır. İlik naklinde, ilik alınacak kişi ile ilik sahibi olacak kişi arasına mutlaka bir doku bağı aranmaktadır. Doku uyuşması olmayan kişiler arasında akraba bağıntısı olsa dahi herhangi bir şekilde ilik nakli gerçekleştirilememektedir. İlik naklinde önemli olan bu kısımda mutlaka kişilerin, operasyon öncesi belli başlı testleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Testlerin yapılmasından sonra uygun olduğu düşünülen kişiden alınan kemik iliği daha sonra hastalığın sahibi olan kişiye nakli gerçekleştirilmektedir.