B Hücreli Lenfoma Yaşam Süresi

B Hücreli Lenfoma Yaşam Süresi

B hücreli lenfoma yaşam süresi vücudun belirli hücrelerinde meydana gelen diğer adıyla hodgkin lenfoma kanser türü grubunda yer almaktadır. Lenfoma B daha çok yetişkinlerde görülmektedir. Çok hızlı yayılma gösterdiğinden dolayı biyopsi ile hastalığın evresi belirlenebilmektedir. Deri hastalığı olarak ta bilinen lenfoma cildin daha çok hassas bölgelerinde lekeler ve kızarıklar oluşmaktadır. Cilt kuruyarak pul – pul dökülebilmektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde morarmalar da oluşabilmektedir. Lenfoma B en çok görülen kanser türleri arasındadır. Lenfoma B dört evreden meydana gelmektedir. Bunlar;

  • Birinci evre; Vücudun tek bir bölgesinde tümörlü hücrenin tutunup, yer edinmesinden oluşmaktadır.
  • İkinci evre; Diyafram ve yakınındaki bir veya iki bölgesinde lenf bezlerinin şişmesidir.
  • Üçüncü evre; Diyaframın her iki tarafında en büyüğü 1cm olan lenf nodlarının oluşmasıdır.
  • Dördüncü evre; Daha fazla organa yayılarak kötü hücrelerin çoğalmasıdır.

B Hücreli Lenfoma Yaşam Süresi ve Belirtileri Nelerdir?

B hücreli lenfoma yaşam süresi  genelde alerjik öksürük ve sinüzit şeklinde görülebilmektedir. Eklem bölgelerinde romatizma şeklinde ağrılar meydana gelmektedir. Bademciklerin şişmesi veya bir diğer bademciğin diğerinden daha fazla büyük olması belirtiler arasındadır. Kişide yüksek ateş, halsizlik ve yorgunluk olup, kuru öksürük ve nefes almada zorluk çekme gibi diğer Lenfoma B kanserinin belirtilerindendir.

Lenfoma B Yaşam Süresi ve Tedavi Yöntemleri

Lenfoma B tanısının en doğru yöntemleri arasında kemik iliği biyopsisi yer almaktadır.  Diğer bir yöntem ise hastanın vücudu incelenerek kırmızı, kahverengi ve yaz beyaz şeklinde oluşan sivilce, kızarıkların ve morarmaların olup olmadığı fiziki olarak incelenmesidir. Lenfoma B kanserinin  kökü kan hücrelerinden meydana gelmesinden dolayı kan sayımı ve kan yayılımı yapılarak kötü hücrenin evresi belirlenebilmektedir. Lenfoma B kanserinin hangi gruba ait olduğu tespit edilerek tedavi yöntemleri oluşturulmaktadır. Kan hücresinde bulunan şeker miktarı incelenerek de hücrelerin hangi bölgelerde daha fazla yer edindiği görülmektedir. Beyin sıvısı alınarak vücudun merkezi olan beynin kötü hücrelerden etkilenip, etkilenmediğine bakılmaktadır. Lenfoma B tedaviye olumlu yanıt verdiği zaman 3 yıl içinde vücuttan tamamen atılmaktadır. B hücreli lenfoma yaşam süresi ise, 3 yıl içinde doktor kontrolünde gerekli testler yapılarak kişi korunma altına alınabilmektedir. Lenfoma B kanserinden olumlu yanıt alınmadığı takdirde kişi 1 yıl içinde yaşam süresi bulunabilmektedir. İlk lenfoma B tanısı konulan hastalar 6 ay içerisinde tedavi edilmediği zaman kişi 5 yıl içinde yaşam süreci olmaktadır.