İlik Nakli Zor Mu?

İlik Nakli Zor Mu?

İlik nakli ameliyatı ile ilgili en çok sorulan sorular arasında ise ilik nakli zor mu sorusu gelmektedir. Bu kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye büyük farklılıklar içermektedir. İlik nakli zor mu diye sorduğunuz soruya hızlı bir yanıt verebiliriz. Hayır, ilik nakli söylenenin aksine zor bir ameliyat değildir. Aksine ilik nakli oldukça kolay bir ameliyat olmaktadır. İlik naklinden sonraki süreçler ise asıl zor olarak sıralayabileceğimiz süreçlerdir. Bu süreçlerde mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur. Sosyal yaşantınız, gün içerisindeki aktiviteleriniz ve yedikleriniz içtikleriniz tamamen değişmesi ve hastalığınıza uygun bir hal alması gereklidir. Şunu unutmamanız da büyük bir yarar vardır. Sizler ilik nakli gerçekleştirdikten sonra enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden de doktorlar enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalmamanız için elinden gelen önemli bilgileri sizlere belirterek mümkün olduğunca uzak durmanız gereken noktaları belirtmektedir.

Kemik ilik nakli zor mu değil mi tam anlamıyla öğrenmek için isterseniz doktorunuzla da bu konuyla alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz. Ameliyat sırasında çok büyük sorun yaşayanlar günümüz teknolojisiyle yok denecek kadar azalmıştır. Sizin içinizde böylelikle oldukça rahat olur.

İlik nakli ile alakalı başka detaylı sorularınız olursa mutlaka konu ile ilgili sitemizi detaylıca inceleyebilirsiniz. Sitemizden genel konu ile alakalı bilgileri edinebilirsiniz.

İlik Nakli Sonraki Süreç Nasıl Olmalı?

İlik nakli sonraki süreç nasıl olmalı diye soran birçok hastaya cevap olarak yoğun bir şekilde enfeksiyon riskiyle mücadele etmeleri gerektiğinden bahsedebiliriz. Enfeksiyon riski altında oldukça müsait olan bu hastalar mutlaka bu konuda dikkat etmeli ve hayat standartlarını da buna göre dizayn etmeleri gerekmektedir.

İlik nakli sonraki süreçte hastaların mutlaka tertemiz olmaları gereklidir. Her üç günde bir olmak üzere kıyafetlerini ve mutlaka yatak çarşaflarını yıkamaları gerekmektedir. Ayrıca eve gelen yeni misafirlere de temiz ellere ve kıyafetlere sahip olmalarını söylemeleri gerekmektedir.

Temiz olmak ile birlikte kişilerin yemekleri aynı gün içinde yemeleri gerekmektedir. Ayrıca yiyeceklerinde temiz ve sıcak olarak hazırlanması ve ne çok sıcak ne de çok soğuk tüketilmemeleri gerekmektedir.