İlik Nakli Yaş Sınırı

İlik Nakli Yaş Sınırı

İlik nakli çok önemli bir ameliyat olmasına karşın her zaman oldukça basit olan bir ameliyat olmamaktadır. Bu ameliyatı gerçekleştirebilmek için bazı noktaların gerçekleştirilmiş olması ve bazı sınırlarda yer alıyor olmanız gerekmektedir.

İlik nakli için öncelikle dokunuzun uyum sağlaması ve doku uyumu olan bir hücrenin size nakil için hazırlanması gereklidir. Nakil yapacak olan hastanın doku uyumu gerçekleşse de bulaşıcı hastalıklara sahip olması durumunda ilik nakli gerçekleşememektedir. Bu yüzden de doku uyumuna sahip olan alıcının da belli önemli testlere tabii tutulması gereklidir. Bununla beraber de bu kişilerin mutlaka bazı özelliklere sahip olması gereklidir. Kemik iliğinde nakil ise oldukça önemli bir nokta olmaktadır. Herkes her yaşta kemik iliği nakli yaptırabilir mi gibi sorulara ise cevap olarak hayır diyebilir. İlik nakli yaş sınırı bulunmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan en son ki görüşmelere göre ilik nakli yaş sınırı olarak akraba dışından bir donörden kemik iliği almak isterseniz bu donörün mutlaka 55 yaşını aşmaması gereklidir. Bununla beraber akraba dışı olan bir donörden ilik nakli yaş sınırı olarak da 65 yaş olmaktadır. Bununla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu da her hasta için özel bir izin olması gereklidir.

Ayrıca hastanın uygunluk seviyesi de oldukça önemli olmaktadır. Ameliyattan önce mutlaka hastanın uygun olduğu belirlenmesi gerekmektedir.

Kemik İliği Naklinde Gelişmeler

Kemik iliği naklinde gelişmeler son derece de önemli olmaktadır. Kemik iliğinde son zamanda oldukça büyük gelişmeler izlenmiştir. Bu gelişmeler sayesinde kişiler çok önemli adımlar kat etmektedirler Bu yüzden kemik iliği nakli kişiler için büyük bir önem taşımaktadır.

Kemik iliğinde yaşanan en son ki gelişmeler ise kişinin kendi kemik iliğinden alıp saklanmasıdır. Kişi eğer kemoterapi tedavisi görülmesine karar alınırsa, öncelikle kemoterapiden önceki evrede kemik içerisinden alınan ilikler saklanmaktadır. Daha sonra ise kişinin kemoterapi tedavisinin hemen sonrasında kişiye nakledilmektedir. Böylelikle kemoterapi esnasında zararlı ile yararlı hücrelerin yok olmasından dolayı yok olan kemik iliği hücreleri yok olmaz ve sağlıklı bir şekilde bünyeye enjekte edilir.