Kronik Lösemi Öldürür Mü?

Kronik Lösemi Öldürür Mü?

Kronik Lösemi Öldürür Mü?

 

Takdir edersiniz ki, her hastalıkta olduğu gibi, Kronik lösemi öldürür mü konusunda hastalıklarının da farklı faktörleri bulunur ve bu faktörler doğrultusunda, hastalığın ne kadar ölümcül olup olmadığı belli olur. Kronik lösemi öldürür mü diye soracak olursanız, bu aslında tamamen hastanın taşıdığı faktörlere dayanmaktadır. Lösemi hastalığının teşhisi ne zaman konuldu veya hangi evredeyken konuldu? Kişinin vücudu açısından direnci nasıl? Bütün bunlar aslında bakarsanız löseminin ne kadar ölümcül olup olmayacağını belirler. Dolayısıyla kronik lösemi öldürür mü diye sorsanız bile, bütün tetkikler yapılmadan bir cevabın verilmesi imkânsız olur. Tarihe baktığımızda, teknoloji ve araştırmalar daha gelişmediği zamanda, lösemi hastalığı öldürür mü diye sorarsanız, evet, muhtemelen öldürür diye cevap verilirdi.

Kronik Lösemi Hastalığı Neden Ölümcül Olabilir?

 Lösemi hastalığına yakalanan kişilerin mutlaka sorduğu sorulardan birkaç tanesi; ölecek miyim, ne kadar sürem var, hangi evrede, öldürecek mi ve benzeri sorular olmaktadır. Lösemi hastası ölümcül mü diye soracak olursanız, duruma göre evet, fakat eğer doğru zamanda tedavi yapılırsa, unutabileceğiniz kadar size yaşam süresi kazandırılabiliyor. Eğer tedavi yapılmazsa veya erken teşhis konulmazsa, üstüne düşmezseniz, elbette ölümcül bir hastalık olabilir. Kronik lösemi öldürür mü diye araştırırsanız, ölümü düşünmeden önce, hastalık için düşünülmesi gereken bütün faktörleri bulabilirsiniz. Bunu en son soracağınız yer, doktorunuza gidip teşhis konulduğunda sorabilirsiniz. Kronik lösemi hastalığının öldürmesi, eskiye göre çok daha düşük bir orandadır.

Neden Kronik Lösemi Hastalığı Öldürebilir?

 Kronik lösemi hastalığı, başka bir deyişle kan ve ilik kanseri hastalığı olarak bilinmektedir ve burada olan, kanser hücrelerinin biranda vücudunuza yayılması ve kanda oluşan beyaz hücrelerin kanser hücreleri tarafından yok edilmesinden kaynaklanan bir durumdur. Kronik lösemi öldürür mü sorusu için verilebilecek bilimsel bir cevap, eğer kanser hücresi, kanda bulunan beyaz hücrelerini hızlı bir şekilde yok ediyorsa ve vücut beyaz kan hücrelerini üretemeyecek bir hale gelirse, lösemi ölümcül bir hastalığa dönüşebiliyor. Bu sebeple hiçbir doktor, hastanın vücudunda olan hücrelerin net olarak hareketini görmeden bir şey dememektedir. Önemli olan kandaki beyaz kan hücrelerinin ne kadar kendisini yenileye bildiğidir.