Lösemi Olduğunu Nasıl Anlarsın?

lösemi belirtileri

Lösemi Olduğunu Nasıl Anlarsın?

 Lösemi olduğunu nasıl anlarsın denildiğinde halk arasında da farklı şeyler söylenilebilmektedir. Lösemi, kan kanserinin tıbbi adıdır ve Lösemi olduğunu anlayabilmek için ancak vücudunuzda olan farklılıkları gördükten sonra hastaneye gidip muayene olduktan sonra ancak anlayabilirsiniz. Lösemi olduğunu nasıl anlarsın değil, Lösemi olabileceğimi nasıl anlarım diye sormak daha doğru olur. Lösemi belirtileri birçok hastalıklarda görebileceğiniz aynı belirtilerdir. Lösemi akut ve kronik bir kanser türü olduğundan, bu belirtiler bazen çok geç görülebilir, bazen ise adım adım kendisini göstermeye başlayacaktır. Örneğin eğer yorgunluğunuz ve halsizliğiniz birkaç günde geçmiyorsa veya dinlendikten sonra bile geçmiyorsa, mutlaka doktorunuza gidip kontrol ettirin, çünkü bu Löseminin başlangıcı olabilir. Eğer migren veya benzeri hastalığınız yoksa ve sürekli tekrarlayan bir baş ağrınız varsa, mutlaka doktorunuzu ziyaret edin.

Lösemi Olduğumu Başka Nasıl Anlarım

 Lösemi olduğunu nasıl anlarsın? Eğer cildinizde kaşıntılarınız varsa ve uzun bire süre geçmiyorsa veya cildinizde pul pul dökülmeler oluyorsa, bu Lösemi belirtisi olabilmektedir. Karın bölgenizde veya vücudunuzun farklı yerlerinde şişkinlikler varsa, bu da yine Löseminin belirtisi olabilmektedir. Löseminin birçok belirtisi vardır, fakat belirtilerin çoğu diğer hastalıkların belirtilerine benzediğinden, hatta grip olduğunuzda bile bazı belirtiler aynı olduğundan, birçok kişi bu belirtileri gördüğünde umursamaz ve birkaç gün ilaç alarak geçirmeye çalışır. Löseminin sinsi bir kanser olduğunu unutmayın. Özellikle kronik Lösemi hastalarında, bütün belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Kanser olduğunu belli etmez.

Özellikle Hangi Belirtilerde Doktora Gitmeliyim

 Lösemi hastalığında o kadar çok belirti var ki, hangi belirtileri gördüğünüzde doktora gitmelisiniz diye ayıracak olursak, aslında bütün belirtilerde gitmeniz gerekir. Çocuklarda belirtiler farklı zamanlarda çıkar, yetişkinlerde ve hatta erişkinlerde ya da yaşlılarda da çok farklı zamanlarda çıkmaktadır. Lösemi olduğunu nasıl anlarsın diye araştırabilirsiniz, fakat en net anlayacağınız zaman, doktora gidip muayene olduğunuz zamandır. Bunun dışında, cildinizde geçmeyen kaşıntılarınız varsa, morarmalar varsa, kemiklerde ve eklem yerlerinde ağrı varsa, geçmeyen veya sık tekrarlayan baş ağrılarınız varsa, mide bulantısı yapıyorsa, kabız gibi karnınızda şişkinliğiniz varsa ve karın ağrısı yapıyorsa, geçmeyen yorgunluğunuz ve halsizliğiniz varsa, iştahsızlığınız varsa mutlaka doktora gidip kendinizi kontrol ettirin.