Böbrek Nakli Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Böbrek nakli sayesinde kişiler sağlık bir yaşam için önemli bir yol kat etmiş olurlar. Çoğu hasta gerçekleştirilen nakil işleminden 1-2 ay sonra işlerine ve yaşamlarına geri dönmektedirler. Fakat hastalar neredeyse ikinci yaşam olarak kabul edilen bu dönemde böbrek nakli sonrası organlarını ve sağlıklarına son derece özenle dikkat edilmelidir.

Vücudumuz nakli gerçekleştirilen organları birer yabancı madde olarak algılamaktadır. Vücudumuz tarafından nakil edilen organa karşı olan tepkiyi gündelik hayatımızda vücudumuza giren bir mikroba olan tepkiye benzetebiliriz. Rejeksiyon adı verilen bu olay ise böbrek nakli sonrası ortalama olarak birkaç hafta içerisinde görülmektedir. Fakat bu olay aylar, yıllar sonrada görülebilmektedir. Bu nedenlerden ötürü böbrek nakli gerçekleştirilen hastaların yaşamlarının geri kalan bölümlerinde anti-rejeksiyon ilaçları almak durumunda kalabilirler. Gerçekleştirilen böbrek nakilleri işlemlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının sebeplerinden birisi de hastaların doktorun tavsiye ettiği ilaçlarını kullanmamasıdır. Bu bakımdan böbrek nakli sonrası kişilerin tavsiye edilen ilaçları kullanmasına dikkat edilmelidir.

Rejeksiyon durumunun minimuma indirilmesi için aşağıda belirtilenleri yapmanız tavsiye edilmektedir.

  • Doktorunuz tarafından verilen ilaçları tavsiyesi doğrultusunda almalısınız.
  • Doktorunuz aksini söylemedikçe ilaç kullanımını bırakmamalı ve ilacın dozajını değiştirmemelisiniz.
  • İlacınızı belirtilen saatlerde düzenli olarak almalısınız.
  • İlacınızı içmeyi unuttuğunuz durumlarda hatırladığınız hemen almaya gayret edin. Eğer unuttuğunuz ilaç diğer ilacın vaktine çok yakınsa unutulan ilacı almamalı ve normal dozunuzu almalı ve saatleri değiştirmemelisiniz.
  • Tatil günlerinizi planladığınızda ilaçlarınızı da ona göre ayarlamalı ve ilaç stoğunuza dikkat etmelisiniz.
  • Doktor tavsiyesinde bulunmadan özellikle kullandığınız başka ilaçlar varsa rejeksiyon tetikleyecek ilaçlar kullanmamalısınız.
  • Doktorunuzun tavsiyesi dışında lokman hekim ilaçlarını kullanmamalısınız.
  • Eğer gideceğiniz doktor yeniyse doktorunuza böbrek nakli işlemi gerçekleştiğini belirtmeyi unutmayın. Oluşacak yan etkiler ve enfeksiyon gibi durumlarda doktorunuza başvurmaya dikkat edilmelidir.

Böbrek nakli sonrası kendinize olan güveniniz tedavi sürecinizi de etkilemektedir. Çünkü nakil sonrası işlerine dönen ve başarılı olan çok sayıda insan bulunmaktadır. Futbolcu Ivan Klasnic, basketbol oyuncusu Alonzo Harding, kayak şampiyonu olan çok sayıda isim böbrek nakli sonrası hayatlarını nasıl başarılı bir şekilde sürdüklerine güzel bir örnektir. Sizlerde bu örnekleri göz önünde bulundurarak böbrek nakli sonrası yaşamınızın iyi olacağına kendinizi inandırmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine dikkat etmelisiniz.