Kan Kanseri Tedavisi Mümkün mü?

Kan Kanseri Tedavisi Mümkün mü?

Kan kanseri çocuklarda da sıkça görülen hastalıklardan bir tanesidir. Kanser türleri arasında en yaygın türlerden biri olan kan kanseri, kan hücrelerinin bir anda düzensiz bir şekilde büyümeye başlamasıyla oluşur ve artan kanser hücreleri birleşerek tümörleri meydana getirirler. Hastalığın evresine göre bu tümörler alınabilmektedir. Ancak alınamayacak durumdaysa ve bazı organlara da yayıldıysa kemik iliği nakli gibi seçeneklere bakılmaktadır. Yani kan kanseri tedavisi mümkündür diyebiliriz. İlk olarak hastalığın ilk evrelerinde uygulanabilen radyoterapi ve kemoterapi yöntemlerinden söz edeceğiz.

Kemoterapi ve Radyoterapi ile Kan Kanseri Tedavisi

Kemoterapi ve radyoterapinin temel amacı kanser hücrelerinin yok edilmesidir. Ancak kanser hücreleri çok fazla organa ya da alana yayıldıysa yeterli olmamaktadır. Her iki yöntem de pek çok yan etkiye sahiptir. Bu nedenle kemoterapi ile kan kanseri tedavisi süresince mutlaka ilaç kullanılmalıdır. En yaygın yan etkileri bulantı, kusma, baş dönmesi, yorgunluk hali ve zayıflamadır. Ayrıca saçların döküldüğü evre de kemoterapi tedavisinin yapıldığı evredir.

Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi sırasında hastanın vücudu çok yorgun olacağı için enfeksiyon kapması da olası olacaktır. Bu nedenle hastaya çok büyük iş düşmektedir. Bu süreçte mutlaka istirahat etmeli ve enfeksiyon kapabileceği her şeyden uzak durmalıdır.

Kök Hücre Nakli İle Kan Kanseri Tedavisi

Kan kanseri ileri seviyede ise yani pek çok organa yayıldıysa da kök hücre tedavisi uygulanmaktadır. Kök hücre nakli, sağlıklı bir vericiden belirli bir miktarda kök hücre alınması ve kanser hastasına nakil edilmesi ile gerçekleşmektedir. Böylece hastaya nakil edilen kök hücreler kan hücrelerini oluşturur ve hasta sağlığına kavuşmaya başlar.

Kök hücre nakli yapılırken mutlaka dokuların uyumlu olması gerekmektedir. Eğer doku uyumsuzluğu yaşanırsa hastanın iyileşmesi söz konusu olmaz bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Kök hücre nakli ile kan kanseri tedavisinden genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Nakil gerçekleştikten sonraki süreç önemlidir çünkü hücrelerin adaptasyon evresi yaklaşık olarak 3-4 hafta sürmektedir. Eğer bir problem çıkacaksa genellikle bu 1 aylık sürede çıkar. Ancak bazen nakilden 2-3 ay sonra da problem çıkabilmektedir. Bu yüzden nakil sonrası 1 yıl kadar çok dikkatli olunmalı ve doktor tarafından bu süreç dikkatle takip edilmelidir.