A Tipi Lösemi

A Tipi Lösemi

Lösemi yani kan kanserinin bilinen pek çok türü bulunmaktadır. Bu türler, kanser hücrelerinin oluştuğu bölümlere ve hücrelere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak tüm belirtiler aynı olsa da kan kanseri türüne göre tedavi ve ilaçlar değişebilmektedir bu nedenle kesin teşhis çok önemlidir. Yazımızda sizlere A tipi lösemi olarak da bilinen akut lösemi türlerinden bahsedeceğiz.

Lösemi temel olarak akut ve kronik lösemi olarak ikiye ayrılır. Akut lösemide kanser hücreleri çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu durumda hastalık çok hızlı ilerler ve belirtiler de bu duruma paralel olarak çok daha kısa bir süre içerisinde kendini gösterir. Kronik lösemi ile yavaş ilerleyen bir tür olarak bilinmektedir. Akut lösemi yani A tipi lösemi çeşitlerine bakarsak Akut Lenfoblastik Lösemi ve Akut Miyeloid Lösemi ile karşılaşıyoruz.

Akut Miyeloid Lösemi (AML)

AML olarak bilinen Akut Miyeloid Lösemi, kemik iliği içerisinde yer alan kan hücrelerinde meydana gelen bir hastalıktır. AML’de beyaz kan hücreleri olan granülositlerin olgunlaşma süreçlerinde sorunlar meydana gelir ve birden hızlı bir şekilde çoğalmaya başlarlar. Düzensiz bir şekilde hızlıca çoğalan hücreler ise kanser hücreleridir. Yetişkinlerde en çok görülen lösemi çeşidi olan AML, vücudun bağışıklık sisteminin çok kısa bir sürede bozulmasına neden olur. Böylece hasta, çok sık bir şekilde enfeksiyon kapar. Bu durum da hastalığın en yaygın belirtileri arasında yer almaktadır.

Teşhis koyulduktan sonra Akut Miyeloid Lösemi’nin evresine göre tedavi yöntemleri belirlenir. Genellikle ilk başta kemoterapi ve ilaç tedavisi uygulanır ve böylece kanser hücrelerinin yok edilmesi hedeflenir. Ancak bu yöntemler başarısız olursa kemik iliği nakli uygulanmaktadır.

Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL)

Akut lenfoblastik lösemi de aynı şekilde kemik iliği içerisinde gerçekleşen kanser türlerinden bir tanesidir. Burada ise lökositlerin aşırı miktarda üretilmesi ve durdurulamaması söz konusu olmaktadır. ALL, vücutta oldukça hızlı bir şekilde yayıldığı için en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocuklarda en sık görülen kan kanseri türü olarak bilinen Akut Lenfoblastik Lösemide de AML’de uygulanan tedavi yöntemleri uygulanmaktadır ve aynı şekilde sık kapılan enfeksiyonlar en yaygın belirttiler arasında yer almaktadır. Çocuklarda hastalığın daha etkili olduğu bilindiği için, tedavide geç kalmamak çok önemlidir.